Enige om å øke Ukraina-støtten med 50 milliarder

1 month ago 60



Partiene på Stortinget er være enige om mer enn en dobling av støtten til Ukraina i 2025.

Norge gir 85 milliarder kroner i Ukraina-støtte i 2025. Det er en økning på 50 milliarder kroner. Her fra pressekonferansen i Stortinget torsdag ettermiddag. Foto: Amanda Pedersen Giske, NTB

Publisert: 06.03.2025 17:25 | Oppdatert: 06.03.2025 17:58

Regjeringen og opposisjonspartier på Stortinget er blitt enige om en økning i støtten til Ukraina, som er over det dobbelte av støtten i dag.

Det skjer etter et møte mellom statsminister Jonas Gahr Støre, finansminister Jens Stoltenberg og de parlamentariske lederne på Stortinget torsdag ettermiddag.

– Europa er i en historisk viktig fase med å samle seg når det gjelder felles syn på Ukraina-konflikten og styrket støtte til Ukraina. Det deltar Norge i, og vil vi være med å markere, sier Støre under pressekonferansen.

I sin tale til Stortinget tidligere torsdag sa statsministeren at støtten har to hovedformål. For det første å bidra til å støtte Ukrainas forsvarskamp. For det andre skal Norge støtte opp under den europeiske fredsplanen som er under utarbeidelse.

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) og finansminister Jens Stoltenberg (Ap) holder pressekonferanse sammen med de parlamentariske lederne på Stortinget etter samtalene om økonomisk støtte til Ukraina. Foto: Amanda Pedersen Giske, NTB

EU: – Dette er fantastiske nyheter

Tidligere torsdag varslet Støre en «betydelig økning» i støtten. Nå er det altså klart at Norge gir 85 milliarder kroner, som er en økning på 50 milliarder kroner i år.

– Jeg er glad for at Stortinget har kommet til enighet om å øke den norske støtten til Ukraina til 85 milliarder, sier Høyre-leder Erna Solberg i en pressemelding.

Solberg mener de raske og store endringene gjør at regjeringen må ha nær dialog med Stortinget om behov for eventuelle ytterligere økninger gjennom våren.

– Etter de amerikanske signalene de siste ukene er det viktigere enn noen gang at Norge og resten av Europa står sammen med Ukraina, sier Solberg.

Nyheten om at Stortinget er enige om å øke Ukraina-støtten tas godt imot i EU.

– Dette er fantastiske nyheter. Det vil uten tvil virke inspirerende på toppmøtet, sier en talsperson for EU-kommisjonen til NTB.

Kritikk mot norsk bidrag

Norge har tjent gode penger på det ekstraordinære gassoverskuddet som følge av krigen i Ukraina.

Da Russland strupte deler av gasstilførselen til europeiske land, førte det til økte gasspriser og økt gassproduksjon i Norge. I årene 2022 og 2023 etter Russlands invasjon av Ukraina, tjente Norge til sammen 1270 milliarder kroner ekstra på gass.

Norge har den siste tiden fått kritikk i utlandet for å ha bidratt for lite økonomisk til Ukraina, blant annet av den danske avisen Politikens sjefredaktør Christian Jensen.

– Dere tjener tusenvis av milliarder på økte gasspriser, og Ukraina står i en desperat situasjon etter at USA har trukket militærstøtten, sa Jensen til Aftenposten tidligere torsdag.

Han var selv til stede i Stortinget torsdag for å følge Støres Ukraina-redegjørelse

Read Entire Article