Enighet i meklingen – Ingen streik på riggene på sokkelen

3 hours ago 3



Det blir ingen streik på sokkelen eter at partene i flyteriggbransjen fredag kveld kom til enighet.

Det blir ingen streik på sokkelen eter at partene i flyteriggbransjen fredag kveld kom til enighet. Foto: Alf Simensen / NTB

Publisert: 20.06.2025 23:51

Fredag kveld ble det enighet i meklingen mellom Rederiforbundet og arbeidstakerorganisasjonene Styrke, SAFE og De samarbeidende organisasjoner. Dermed unngås streik på sokkelen.

Partene meldte om enighet ved 23.15-tiden. Den totale rammen for oppgjøret er beregnet til 5,2 prosent, opplyser forbundet Styrke.

– Jeg er glad vi ble enige og fikk et fornuftig resultat og unngår streik, sier forhandlingsleder Geir Sjøberg i Norges Rederiforbund.

Styrke-leder Frode Alfheim sier de har fått i havn et godt oppgjør for deres medlemmer på flyteriggområdet – der det er landet et treårig utvalgsarbeid med å lage en forbedret lønnsmatrise.

Alfheim er også glad for at de tre organisasjonene på arbeidstakersiden, Styrke, Safe og DSO sto samlet i meklingen for å oppnå dette resultatet.

Flyteriggavtalen omfatter flyttbare offshoreinnretninger, samt plattformboring på permanent plasserte innretninger på norsk sokkel. Avtalen er ikke del av LO-NHO-oppgjøret.

Read Entire Article