Etterlyst for grov voldtekt i Oslo – pågrepet og utlevert

1 week ago 28



En albansk mann skal ha overfalt og voldtatt en kvinne i Oslo i januar. Nå er han tilbake i Norge etter å ha blitt internasjonalt etterlyst.

 Ingvild Gjerdsjø / TV 2
GROV VOLDTEKT: Kvinnen skal ha blitt overfalt og voldtatt på dette hotellet i Oslo sentrum. En mann er nå pågrepet i saken, etter at han ble utlevert fra Nord-Makedonia. Foto: Ingvild Gjerdsjø / TV 2

Publisert 24.06.2025 12:32 Sist oppdatert 39 minutter siden

7. januar i år skal den albanske mannen ha overfalt og voldtatt en kvinne på et hotell i Oslo sentrum.

Han skal deretter ha forlatt landet, før han ble internasjonalt etterlyst av norsk politi i slutten av januar.

– Form for overfall

I april ble han pågrepet på grensa til Nord-Makedonia. Han er nå utlevert til Norge og framstilles for varetektsfengsling i Oslo tingrett tirsdag ettermiddag.

– Det dreier seg om en voldtekt der det ikke er noe kjennskap mellom siktede og fornærmede, sier politiadvokat Ole Kristian Holtsmark til TV 2.

Mannen er siktet for grov voldtekt etter straffelovens paragraf 293.

– Det handler om måten dette har skjedd på, og at det kom helt overraskende på fornærmede. Det var ikke en situasjon der det var noe forløp, og sånn sett er det grunn til å omtale det som en form for overfall, sier Holtsmark.

Krever fire uker

Tirsdag formiddag satt fremdeles den siktede mannen i avhør. Det er derfor uklart hvordan han stiller seg anklagene.

Forsvareren hans Kai Vaag ønsker ikke å kommentere saken i forkant av fengslingsmøtet.

Politiet vil kreve mannen fengslet i fire uker begrunnet med unndragelsesfare.

Fornærmede bistandsadvokat Maria Støen Thoresen har foreløpig ikke vært tilgjengelig for kommentar.

Read Entire Article