EU mener Israels innføring av dødsstraff for drapsdømte palestinere er et skritt tilbake. Også Tyskland kritiserer endringen.
Publisert: 31.03.2026 14:03
– Dette er et klart skritt tilbake, sa en EU-talsperson under et pressemøte tirsdag. Han sier unionen er dypt bekymret over utviklingen.
– Vi oppfordrer Israel til å holde fast ved sitt tidligere prinsipielle standpunkt, sin forpliktelse i henhold til folkeretten og sin forpliktelse til demokratiske prinsipper, sier talspersonen.
Han svarte ikke på om EU-kommisjonen planlegger tiltak mot Israel.
I Tyskland sier regjeringstalsperson Stefan Kornelius at de ser på lovendringen med stor bekymring.
Spanias statsminister Pedro Sánchez bruker sterkere ord og mener lovendringen bringer Israel «ett steg nærmere apartheid».
Mandag vedtok Israels nasjonalforsamling obligatorisk dødsstraff for palestinere som dømmes for drap i militære domstoler.
Til den israelske TV-kanalen N12 sier juseksperten Amir Fuchs fra Israel Democracy Institute at lovendringen kan bli stanset av Israels høyesterett. Han mener det er svært problematisk at straffeutmålingen er obligatorisk og ikke opp til retten i hvert enkelt tilfelle.

3 days ago
5






English (US)