Fare for flom, skred og stengte veier på Nordvestlandet

1 month ago 18



Mye regn gir flom- og skredfare for deler av Nordvestlandet og Nordfjord i Vestland det neste døgnet. Veier kan bli stengt på kort varsel, ifølge Vegvesenet.

Oppdatert søndag 21. september kl. 15:58

På grunn av vedvarende kraftige regnbyger fra nordvest er det ventet lokalt 35–60 millimeter fra søndag kveld til mandag formiddag. Det blir store lokale forskjeller, opplyser Meteorologisk institutt i et gult farevarsel.

I tillegg er det meldt snø i deler av fjellet i Sør-Norge.

– Statens vegvesen oppfordrer de som skal ut på veien, til å følge med på vær- og veimeldinger, og å beregne god tid, sier seksjonssjef Stine Christensen i Statens vegvesen i en pressemelding.

Varsom.no har sendt ut farevarsler både for mye regn, flom og skred Særlig Møre og Romsdal, men også deler av Nordfjord i Vestland er utsatt.

I tillegg er det sendt ut farevarsel om snø på enkelte fjelloverganger i Sør-Norge. Strynefjellet er en av fjellovergangene som er mest utsatt.

– Vi følger situasjonen tett sammen med andre veieiere og våre entreprenører, og er klare for å sette inn ressurser og tiltak der det eventuelt blir behov, sier Christensen.

Publisert: 21.09.25 kl. 15:58Oppdatert: 21.09.25 kl. 15:58
Read Entire Article