Flere stengte fjelloverganger i uværet

4 weeks ago 11



Straffesaka mot Rana kommune, der kommunen fikk 100 000 kroner i bot i to skolemiljøsaker, er henlagt av statsadvokaten.

Statsadvokat Erik Thronæs sier til NRK at henleggelsen bygger på ei samla vurdering.

– For det første ligger forholdene ganske langt tilbake i tid. For det andre så har de påståtte overtredelsene en relativt lav strafferamme, og å føre saka for retten nå vil bli veldig ressurskrevende.

Thronæs sier politiets forelegg bygger på avgjørelsen fra Statsforvalteren om å gi Rana kommune 450 000 kroner i tvangsmulkt i den samme saka, der de mener to gutter over tid hadde et utrygt skolemiljø.

– I tillegg, og det er også ganske viktig, så ligger det en sånn underliggende sivil tvist i bunnen her, som kan ha betydning også for straffesaken. Og den sivile tvisten er fortsatt ikke helt avklart. Derfor blir det også usikkert hva som kan bli utfallet av en straffesak.

– Hva slags signaler sender denne henleggelsen til familiene som mener at det har foregått lovbrudd fra Rana kommune?

– Da har jeg stor forståelse for at de syns det kan være vanskelig å akseptere. Det er lett å forstå. Samtidig kan jeg nevne at det er allerede signalisert at henleggelsen påklages.

– Har skolemiljøsaker noe hos politiet eller i rettsapparatet å gjøre?

– Det vil jeg si, hvis de er alvorlig nok så er det viktig å anmelde, og så må politiet vurdere om det er grunnlag for etterforskning. Hvis det er grovt nok, så har de det.

Bistandsadvokat for de fornærmede, Martin Grane, bekrefter at de er uenig i henleggelse,

– Jeg kan bekrefte at henleggelsen er påklaga. Utover det har jeg ingen ytterligere kommentar på nåværende tidspunkt.

Grane sier de vil levere en begrunna klage til Statsforvalteren i løpet av uka.

Det blir dermed Riksadvokaten som skal ta endelig stilling til om henleggelsen skal opprettholdes eller om saka må inn for retten, forklarer statsadvokat Erik Thronæs.

Read Entire Article