BRUSSEL: Det britiske parlamentet har stemt for en lov som åpner for at alvorlig syke voksne kan få hjelp til å dø.
Publisert: 20.06.2025 15:39 | Oppdatert: 20.06.2025 15:53
I lang tid har det pågått en betent debatt om aktiv dødshjelp i England. Kun timer før avstemningen var det folkevalgte som endret mening.
Kritikere mener lovforslaget ikke er utredet i tilstrekkelig grad.
En bekymring har dreid seg om årsakene til at folk vil velge aktiv dødshjelp. Kan noen bli presset til å velge det? Enten fordi pleieutgiftene er høye, eller fordi de ønsker å skåne pårørende?
– Vi må gjøre noe nå, og vi må gjøre det raskt for å lette lidelsen til dem som må dø i smerte, sier Kim Leadbeater. Labour-politikeren har vært ansvarlig for lovforslaget. Hun insisterer på at prosessen ikke har vært forhastet.
Avstemningen ble beskrevet som en av de aller viktigste på mange år. Den ble jevn. 314 folkevalgte stemte for, mens 291 stemte mot.
Utenfor feiret mange av dem som har kjempet for lovforslaget.
Les hele saken med abonnement