– Situasjonen i Gaza er nå faktisk verre enn den var før våpenhvilen, som ble brutt av Israel, sier utenriksminister Espen Barth Eide til NTB.
Over 51.000 mennesker er ifølge palestinske helsemyndigheter drept i israelske angrep i Gaza siden oktober 2023, blant dem minst 16.000 barn. Tusenvis av andre er savnet i ruinene.
Fredag kom beskjeden fra Verdens matvareprogram (WFP) om at matlagrene deres på Gazastripen har gått tomme som følge av stengte grenser.
– Verdenssamfunnet er altfor stille. Det er himmelstormende kontrast mellom det som skjer i Gaza og det fokuset det får, sier han.
Utenriksminister Espen Barth Eide etterlyser mer oppmerksomhet rettet mot situasjonen på Gaza.
Foto: Tom Balgaard / NRKIsrael bruker nødhjelpsblokade som våpen mot Hamas, hevder Ammar Hijazi, representant for Den palestinske selvstyremyndigheten.
Hijazi kom mandag med anklagen under den første av fem dager med høringer i Den internasjonale domstolen (ICJ) i Haag i Nederland.
Domstolen skal vurdere om Israel har brutt folkeretten ved hindre nødhjelp inn til landet.
Det var 2. mars at Israel stanset leveranse av nødhjelp til Gaza etter uenigheter om hvordan våpenhvilen mellom Israel og Hamas skulle forlenges.
Ammar Hijazi (til høyre), representant for Den palestinske selvstyremyndigheten under høringen mandag.
Foto: Peter Dejong / AP / NTBSenere i måneden gjenopptok Israel bombeangrep mot palestinske mål.
– Råttent og antisemittisk
Over 30 land skal holde innlegg i løpet av høringene, blant annet USA og Norge.
Det var Norge som tok initiativ til vurderingen Israels nødhjelpsstans gjennom et forslag i FNs hovedforsamling.
Forslaget fikk overveldende flertall, men tolv land stemte mot. USA og Israel var blant disse landene.
Israel deltar selv ikke i ICJ.
Markering med palestinske flagg utenfor Den internasjonale domstolen (ICJ) i Haag i Nederland.
Foto: Piroschka Van De Wouw / Reuters / NTB– FN er blitt en råtten, antiisrael og antisemittisk organisasjon, sier Israels utenriksminister Gideon Sa'ar på en pressekonferanse mandag.
Gideon Sa'ar er kritisk til høringen i FNs øverste domstol.
Foto: Leo Correa / AP / NTBHan hevder at ICJ-høringene er et forsøk på å politisere og misbruke en rettslig prosess for å forfølge Israel, ifølge en nyhetsmelding fra AP.
Israelske myndigheter har tidligere sagt at de ikke vil tillate flere nødhjelpsforsyninger til Gazastripen før Hamas har frigitt alle gjenværende israelske gisler.
– Nytt inferno
Helsedepartementet i Hamas-styrte Gaza oppjusterte søndag sitt samlede dødstall til 52.243 mennesker siden krigen begynte, etter at hundrevis av savnede personer ble bekreftet drept.
– Gaza opplever og holder ut død, skader, gjentatte forflytninger, amputasjoner, atskillelse, forsvinninger og sult, sier Pierre Krahenbuhl mandag, som er leder for Den internasjonale Røde Kors-komiteen (ICRC).
Personer i matkø ved et veldedighetskjøkken i Beit Lahia, nord i Gaza.
Foto: Mahmoud Issa / Reuters / NTBOver 400 hjelpearbeidere og 1000 helsearbeidere blitt drept i Gaza, inkludert 36 fra Røde Kors- og Røde Halvmåne-bevegelsen, ifølge Kahenbuhl.
– Folk nektes hjelp og verdighet i stor skala, og akkurat da den veldig viktige våpenhvilen fikk folk til å tro at de hadde overlevd det verste, ble et nytt inferno sluppet løs, sier han.
Hamas-angrepet på Israel 7. oktober 2023 resulterte i 1218 dødsfall, for det meste sivile, ifølge en AFP-opptelling basert på offisielle israelske tall.
I tillegg ble 251 personer bortført av militante. 58 gisler skal fortsatt bli holdt på Gaza. 34 av disse sier det israelske militæret at er døde.
Publisert 28.04.2025, kl. 13.02 Oppdatert 28.04.2025, kl. 13.55