- Ungdom på Oslo øst sier de trenger trygge voksne og flere aktiviteter, ikke nedlatende politikeruttalelser i kampen mot ungdomskriminalitet.
- De mener nabolagene deres har et ufortjent dårlig rykte, og sier de føler på stigma.
- SV mener det er viktig å gi ungdommene mestringsarenaer og vil lovfeste retten til fritidsklubber, sikre 50.000 sommerjobber til ungdom nasjonalt og redusere prisene på fritidsaktiviteter for barn og undom.
– Jeg kjenner jo folk som driver med stjeling, hærverk og fyrverkeri inne på skolen liksom, sier Audun Midtgård Meckelborg (17) til VG.
Han snakker om ungdomskriminaliteten i Oslo, som har vært et hett tema i valgkampen, og mye omtalt i mediene den siste tiden.
Frp-leder Sylvi Listhaug har advart mot «Oslo-tilstander» i resten av landet, og Høyres Peter Frølich gikk hardt ut for strengere straffer mot mindreårige gjengangere.
– De gjør det jo ikke fordi det er gøy, men de har jo ikke noe å gjøre, mener Meckelborg.
Han møter VG sammen med sine sommerkollegaer, Yuna Nakamura (16) og Diae Kewan (15), på Fellesverket til Oslo Røde Kors på Mortensrud. Alle tre er fra bydelen Søndre Nordstrand på Oslos sørlige østkant.
Et område de mener har et ufortjent dårlig rykte.
Les også: Vil fotfølge unge kriminelle: – Veldig inngripende tiltak
«Hvordan har du penger til å gå her?»
Som for eksempel Mortensrud, hvor Meckelborg er fra. Han forteller at han en gang søkte opp skolen sin på nettet, og fikk opp flere VG-artikler om skyting der.
– Det er jo egentlig ikke sånn. Folk er hyggelige.
Nå har han startet på en privatskole i sentrum, hvor folk har reagert når han forteller hvor han er fra.
– Da jeg først sa at jeg kom fra Mortensrud, lurte folk på «hvordan har du penger til å gå her?», «er det ikke skummelt å gå til T-banen hver dag?». Jeg bare; «det er jo ikke det».
Kommentarer fikk Kewan også, da han fortalte vennene sine i Gjøvik at han skulle flytte til Hauketo i Oslo. De sa han måtte holde seg trygg da de fant ut at det lå nære Holmlia.
– Men da jeg faktisk kom hit var det jo veldig inkluderende. Jeg ble tatt imot med en gang. Det var veldig koselig, sier han.
– Føler dere at områdene dere er fra blir stigmatisert?
– Ja, sier Nakamura fra Holmlia.
Selv trives hun godt i nabolaget.
– Jeg har mange venner fra forskjellige kulturer, og jeg synes det er kult fordi jeg får lære om andre folk, andre måter å leve på, hva de spiser og sånn, sier Nakamura.
– Ønsker å imponere venner
De siste årene har ungdomskriminaliteten i Norge økt, særlig blant barn under kriminell lavalder. Det gjelder også for bydelen ungdommene er fra.
Alle tre kjenner folk som har gjort noe kriminelt, forteller de.
– Vi har hatt knivstikking som har vært i VG og sånt, og det er trist å høre at noen vi kjenner driver med sånt, sier 16-åringen.
Les også: 17-åring knivstukket på bibliotek i Oslo – én siktet
Kewan sier han kjenner flere som har begått hærverk. Han tror de gjør det fordi de ikke har noe å gjøre eller tenker de ikke har noe å miste, og ønsker å imponere venner.
– For å få «validation
» fra andre, sier han, og legger til at han tror de fleste i etterkant innser at det de gjorde var dumt.Mangler aktiviteter
Meckelborg mener det dårlige ryktet har en selvforsterkende effekt for ungdommen fra disse områdene, særlig dersom de ikke har mulighet til å drive med andre aktiviteter.
– Hvis dere skulle ha ett budskap til politikerne, hva ville det vært?
– Trygge folk å snakke med, svarer Meckelborg.
– Flere aktiviteter, sier Nakamura.
– Ja, flere ting som engasjerer unge, ting de kan gjøre for å få en bedre følelse, sier Kewan.
Vil satse på forebygging
SV-stortingsrepresentantene Marian Hussein og Andreas Sjalg Unneland har også blitt med til Fellesverket for å møte ungdommene.
– Jeg er oppvokst på Stovner så jeg er vant til at man snakker ned Oslo øst. Det er mange som opplever at de kanskje blir litt sett ned på og dermed blir det en selvoppfyllende profeti, men det handler også om at man ikke får mestringsarenaer, sier Hussein.
– Høyresiden kaster ut at det eneste svaret er mer politi, men her må man faktisk se de menneskene som bor her, og gi dem muligheter. Politiet i Oslo sier vi trenger mer forebygging. Riksrevisjonen la frem en rapport før sommeren der de sier at Norge har sviktet i forebyggingsarbeidet.
Les også: Riksrevisjonen: Flere unge bryter loven
SV-politikerne peker på tre tiltak fra ungdomssatsingen sin:
- Lovfeste retten til en fritidsklubb
- Redusere prisene på fritidsaktiviteter for barn og ungdom.
- Sikre 50.000 ungdomsjobber nasjonalt
– Det handler om å gjøre det vi har forskningsmessig belegg for, og det politiet ber oss om, sier Unneland.
Noen unge har havnet inn i et spor der de har begått gjentatte lovbrudd. Da har blant annet Frp argumentert med at i de tilfellene, er ikke straffereaksjonene man har i dag avskrekkende nok.
– Hadde det vært sånn at høyest mulig straff hadde fungert, hadde jeg også vært for, sier Unneland til det.
Han mener det viktigste er at straffen kommer raskt, og at den har et innhold som fungerer.
– SV var pådriver for at vi skulle få et hurtigspor for ungdomskriminelle i domstolene. Skal straff ha effekt må reaksjonen komme raskt, og man å sørge for at man følger ungdommene opp.
Hussein sier man må snakke om forebygging, ikke bare hva som skjer når samfunnet har sviktet.
– Hvis vi ikke stimulerer ungdom til å ha det fremtidshåpet, så forteller vi dem bare «sånne som er fra det området, dere blir bare sånn».