Akkurat nå
Helene Marie Fossesholm (24) gir seg, bare noen måneder før OL i Italia. Hun har de videre karriereplanene klare.
Det bekrefter skiløperen på Instagram.
– Jeg har en litt vemodig nyhet å dele. Jeg har bestemt meg for å legge opp, skriver 24-åringen på sin Instagram-konto.
Fossesholm slo for alvor gjennom under Ski-VM i 2021 da Norge tok stafett-gull med Fossesholm på ankeretappen.
NRKs langrennskommentator Jann Post er litt overrasket over nyheten tirsdag ettermiddag.
Jann Post
NRKs langrennskommentator legger ikke opp før OL
– Det er litt trist at en av de mest lovende langrennsløperne som er produsert i dette landet de siste årene, ikke finner motivasjon til å fortsette etter noen trøblete år. Hun tok tidlig toppnivået, men fikk ikke utviklingen hun drømte om på grunn skader, sier Post.
Post mener Fossesholm hadde vært høyaktuell til en stafettetappe i skøyting i OL.
– Det er litt overraskende med denne timingen, at hun bare slutter før en OL-sesong. Men da er det antageligvis en helt riktig beslutning. Når du ikke har motivasjon i oktober før en OL-sesong, da blir det vanskelig senere, sier Post til VG.
Da hun tok stafett-gull i 2021 var Fossesholm inne i sin første sesong på landslaget - våren 2024 ble hun vraket fra laget etter en lang tid med manglende resultater.
Utenfor landslaget vant hun Skandinavisk Cup forrige sesong.
24-åringen forteller på Instagram at motivasjonen de siste par månedene har «gått opp og ned».
– Jeg har dessvere kjent mest på sistnevnte. Håpet mitt har hele tiden vært at følelsen har vært forbigående, og at motivasjonen skulle komme tilbake, skriver hun.
Hva vil du huske best med Fossesholm?
Gleden og elleville dansen etter stafett-gullet i 2021!
At hun slo gjennom så ung, hun var et friskt pust.
Alt gjøgleriet hun fant på sammen med Johaug.
At hun var åpen om overtrening og nedturene. Takk for ærlighet.
Videre skriver Fossesholm at hun har savnet ting utenfor idretten.
– Livet er mer enn toppidrett, og jeg er så heldig at jeg alltid har hatt en drøm utenom det å drive toppidrett, skriver hun.
Etter nyttår vil hun begynne å studere medisin, skriver hun.