Tidsfristen er ute. Hva gjør Donald Trump nå?
Skriver om krigen i Ukraina, sjakk, Formel 1, idrettspolitikk, m.m.. Utdannet ved NMBU og Moskvas statsuniversitet. Hobbybonde.
Det har gått de 14 dagene som USAs president satte som deadline for å avtale et møte mellom Vladimir Putin og Volodymyr Zelenskyj.
De to presidentene for Russland og Ukraina møtes selvfølgelig ikke. Putin vil ikke. Det burde Trump ha skjønt.
Nå er spørsmålene:
- Gir Donald Trump opp å få fred i Ukraina?
- Eller lar han seg igjen lure av Putin, som bare er opptatt av å hale ut tiden, til å fortsette bestrebelsene?
- Eller klarer han å presse Putin til forhandlingsbordet?
Volodymyr Zelenskyj har nok også forstått hele tiden hvor dette bar hen. Men etter å blitt ydmyket i Det hvite hus i vinter, tør han ikke opponere mot Trump - av redsel for å miste støtte fra den andre siden av Atlanterhavet. For å vise sin gode vilje, har Ukrainas president sagt at han er klar til å møte Putin, men han kan selvfølgelig ikke godta Moskvas krav for et møte - som i praksis er at Ukraina gir opp.
Russlands president er travelt opptatt om dagen. Han får nok en gang sjansen til å skinne blant de store gutta. Det er kommet utallinge bilder sammen med både Kinas president Xi Jinping og den indiske statsministeren Narendra Modi.
– Vi setter stor pris på Kinas og Indias innsats og forslag som tar sikte på å legge til rette for en løsning på Ukraina-krisen, sier Putin under besøket i Kina - og tar også med seg «forståelsene» fra Alaska-møtet med Trump.
Så gjentar han nok en gang at de «grunnleggende årsakene» til krigen må løses.
For Putin er det at ukrainerne vil bestemme over sitt eget land og om de skal være medlem av for eksempel NATO og EU.
Onsdag skal han sitte sammen med Kinas Xi og Nord-Koreas leder Kim Jong-un og følge en stort anlagt militærparade i Beijing. Både Kina og Nord-Korea bidrar sterkt til at Putin kan fortsette sin dyre krig i Ukraina.
Xi var hedersgjesten da Moskva i mai feiret 80 år siden seieren over nazistene. Putin får den samme æren når Kina skal markere på samme måte. Japan kapitulerte formelt den 2. september 1945.
Donald Trump har snakket om hvor avgjørende det er å ha de sterkeste geopolitiske kortene på hånden, men i disse dager er det Xi, Modi og Putin som fremstår overraskende samstemte. Putin er på mange måter lillebror i dette trekløveret sammen med lederne i verdens to mest folkerike land (i alt nær 2,9 milliarder mennesker), men president Putin bruker Kina-besøket for alt det er verdt, både internasjonalt og internt i Russland, der folk til nå i liten grad har fått føle på krigen.
Russerne angriper sivile mål i Ukraina i håp om at befolkningen der mister moralen og blir krigstrette. Men foreløpig er det ingenting som tyder på at Moskva skal lykkes med denne taktikken. Ukraina kommer ikke til å overgi seg. Verken fullstendig russisk overtakelse eller en Moskva-tro ledelse i Kyiv er aktuelt.
Donald Trump har tidligere sagt at Russland står overfor «meget alvorlige konsekvenser» hvis det ikke blir noe av toppmøte med Zelenskyj. Men den slags trusler har vi hørt lenge, og det blir ikke noe av. De knallharde økonomiske sanksjonene det var snakk om skulle innføres mot russerne, nevnes plutselig ikke.
Ryktene går om at det i Alaska, under toppmøtet mellom Putin og Trump, var svære næringslivsdelegasjoner i møter. For eksempel skal den amerikanske oljegiganten Exxon og det statlige russiske oljeselskapet Rosneft ha drøftet olje- og gass-samarbeid ved Russlands stillehavskyst, skriver Wall Street Journal.
Kanskje tenker Trump at noe slikt kan lure Putin til forhandlingsbordet. Eller er det Trump selv som blir lurt av en russisk president som ikke ser for seg noen fred i overskuelig fremtid?
PS: Putin sier onsdag at han vil møte Zelenskyj dersom han kommer til Moskva. Det er selvsagt ikke aktuelt for Ukrainas president.
Dette er en kommentar. Kommentaren gir uttrykk for skribentens holdning.