Evakuerte studenter kan bli stående flere timer i kø. Flere mangler varme klær.
Publisert 28.10.2025 18:31
Saken oppsummert
- Flere beboere ved Carl Berner Studenthus er frustrerte over å måtte stå i lang kø for å få hentet ut ting fra boligene sine.
- Evakuerte etterlyser bedre organisering og viser til at flere ikke har vintertøy tilgjengelig.
- Studentene får kun noen minutter til å hente eiendeler.
- Politiet sa først nei til at beboerne skulle få hente bilene sine i garasjen under studenthuset, men har endret mening.
Oppsummeringen er laget med kunstig intelligens (KI) fra OpenAI. Innholdet er kvalitetssikret av TV 2s journalister. Les om hvordan vi jobber med KI
Flere beboere var tydelig frustrerte, da de skulle hente ut ting fra boligene sine etter steinraset på Carl Berner i Oslo.
Etter et informasjonsmøte tirsdag, ble det klart at studentene og leietakerne ved Carl Berner Studenthus ikke får komme hjem med det første.
De fikk også beskjed om at de bare ville få noen minutter hver, til å hente viktige eiendeler mellom klokken 16 og 19 samme ettermiddag.
Studentene ble evakuert søndag ettermiddag, etter at det gikk et steinras over studentblokken de bor i.
Thomas Bergman og Erdem Kilci er blant de evakuerte beboerne i studentblokka.
Begge er frustrert over at beboerne bare får gå inn i én etasje av gangen.
– Vi fryser fordi det er veldig kaldt, sier Bergman og påpeker at flere ikke har ordentlige vinterklær på grunn av evakueringen.
Bygget har ni etasjer og to oppganger. Både Bergman og Kilci bor i tredje etasje.
Bergman sier at det ikke har vært noen organisering, der for eksempel ulike etasjer kunne møte opp til ulike tidspunkt.
– Det er katastrofe, sier han.
De to beboerne sier at de har fått informasjon fra politiet om at det kan hende at de må vente i opptil tre timer.
Fikk nei til å hente bil
For Erdem Kilci har den største frustrasjonen vært at han fikk beskjed om at han ikke fikk hente bilen sin i garasjen under studenthuset.
Han forteller at han trenger bilen til jobb.
– Det er rett og slett levebrødet mitt.
Selv om det første svaret var nei, ville en SiO-ansatt gjerne finne en løsning, slik at beboerne kunne få hentet ut bilene sine.
I etterkant av TV 2s samtale med Kilci, begynte politiet å telle antall personer på stedet som ønsket å få ut bilene sine.
Beskjeden fra politiet er at de skal få hente bilene til slutt, når alle beboerne har fått hentet tingene sine i inne i boligene.


















English (US) ·