Et selvmål fra Glimt-spiller Haitam Aleesami (34) sørget for at det ble poengdeling på Lerkendal.
Sindre Espe, VG
Publisert: 21.09.2025 16:25 | Oppdatert: 21.09.2025 16:56
Bodø/Glimt var tilbake i Eliteserien etter den historiske Champions League-kampen mot Slavia Praha – og lenge så det ut til at de skulle fortsette i samme spor som i 15 av sesongens 22 seriekamper: med seier.
Men en glipp fra en av deres egne satte en stopper for det.
Midtveis i andre omgang, på stillingen 0–1, var det rutinerte Haitam Aleesami som ufrivillig sørget for utligning da han styrte ballen i eget mål. Aleesami la seg ned og holdt hendene over hodet i frustrasjon.
Rosenborgs Moustafa Zeidan slo et hardt innlegg fra høyre, Aleesami strakk ut venstrefoten – og ballen gikk i en bue over keeper Nikita Haikin.
Det ble høy puls på overtid da Emil Ceide fikk en enorm mulighet på bakerste stolpe og klinket til på første touch – men en våken Haikin vartet opp med en sterk reaksjonsredning.
– Det kommer til å irritere meg en stund, sier Ceide til TV 2 om .
Kampen endte 1–1.
– Vi går litt tomme. På slutten kjører Rosenborg kampen, da er det litt tomt på tanken til Bodø/Glimt, sier Glimt-trener Kjetil Knutsen til TV 2.
Knutsen mener laget hans burde punktert kampen tidlig i andre omgang.
– Vi har noen muligheter som er så store.
På grunn av skadeforfall og sykdom hadde Knutsen bare fem utespillere på benken. I det 81. minutt gjorde han fire bytter.
– Vi er litt på felgen. Vi er avhengig av å få folk tilbake igjen.
Grafikk: Sofascore.com
Etter seks minutter sendte Jens Petter Hauge Glimt i ledelsen.
25-åringen reagerte raskt på en retur og hadde få problemer med å sette inn 1–0 bak Rosenborg-keeper Sander Tangvik.
Scoringen ble godkjent etter en VAR-sjekk.
Glimt har scoret kampens første mål i samtlige 22 serierunder så langt denne sesongen. Samtidig har Rosenborg fortsatt til gode å vinne en kamp etter å ha havnet under.
1 av 3Foto: Ole Martin Wold / NTB
Etter flere enorme sjanser i første omgang kunne Kasper Høgh endelig juble da han så ut til å doble ledelsen til 2–0. Jubelen varte i omtrent to sekunder før det ble blåst for offside.
VAR gikk gjennom situasjonen, og avgjørelsen ble stående. Det var uansett på håret.
– Oi, oi, oi. Vi er der, ja? er Kjetil Knutsens reaksjon da TV 2 viser han reprisene.
Tanker om at Kasper Høghs scoring ble annullert?
Det var helt umulig å se om han var i offside eller ikke. Kunne like gjerne vært onside!
Jeg stoler på at de i VAR-bussen tok rett avgjørelse.
Vet ikke / har ikke sett.
Rosenborg spilte seg inn i kampen igjen i andre omgang etter å ha vært underlegne i første omgang, og klarte til slutt å få ballen i mål – med hjelp fra Aleesami.
– Det er stor forskjell (på omgangene). Vi ser sløve ut i første omgang og tviler med ballen, sier Rosenborg-trener Alfred Johansson til TV 2.
– Vi viser at vi er på rett vei i andre omgang, sier han.
Viking, som møter Molde kl. 19.15 søndag kveld, har nå muligheten til å komme à poeng med Bodø/Glimt i tittelkampen:
I midtuken venter tredje runde av cupen. Onsdag reiser Rosenborg til Haugesund, mens Glimt torsdag tar turen til Skien for å spille mot Odd.