Har snudd en vond trend: – Begynner smått å ligne noe

1 week ago 8



Fredrik Gulbrandsen ble matchvinner mot HamKam på Aker stadion lørdag ettermiddag. Dermed fortsetter en etterlengtet kamprekke for de blå og hvite fra «Rosenes by».

 Fredrik Gulbrandsen (t.h.) feirer 1–0-scoringen mot HamKam på Aker stadion lørdag ettermiddag. Foto: Svein Ove Ekornesvåg / NTB
  • Otto Hansen Rognstad, VG

    Otto Hansen Rognstad, VG

Publisert: 09.08.2025 17:51 | Oppdatert: 09.08.2025 18:35

– Angrepsspillet vårt er i utvikling. Vi bygger mer og mer selvtillit for tiden, fortalte Molde-trener Per-Mathias Høgmo til TV 2 etter kampen.

For seieren lørdag ettermiddag var Moldes tredje strake seier i Eliteserien. Sist gang det skjedde var i sesongstarten forrige sesongsesongstarten forrige sesongDe tre første kampene forrige sesong. Da vant Molde 4-0 mot Strømsgodset, 0-1 mot HamKam og 2-0 mot Kristiansund..

Før den første seieren i rekken, mot Strømsgodset for to uker siden, sto Molde med fire tap på fem kamper i Eliteserienfire tap på fem kamper i EliteserienTap mot FFK, TIL, KFUM og Viking, og seier mot VIF.

Underveis denne sesongen har Molde-treneren høstet mye kritikk – blant annet fra egne tilhengere.

– Sånn er det å være fotballtrener. Jeg må være trygg i den retningen vi tar. Vi har vært uheldige med så mye skader. Nå begynner det som smått å ligne noe, sa Høgmo.

– Vi må ta med oss denne selvtilliten videre, så vil forhåpentligvis ballen fortsette å rulle, sa Kristian Eriksen til TV 2 etter kampslutt.

Foto: Svein Ove Ekornesvåg / NTB

Og hjemmelaget gikk rett ut av startblokkene på Aker stadion lørdag ettermiddag.

I det syvende spilleminutt fant Magnus Wolff Eikrem lagkompisen Fredrik Gulbrandsen, som fra 10 meter sendte keeper Niklas Sandberg ut i strekk. Sisteskansen fikk slått ballen ut til corner.

Molde fortsatte trykket, og etter 22. minutter skulle de få uttelling.

  • HamKam-spiller Tore André Sørås forsøkte å spille ballen tilbake mot keeper Sandberg, men pasningen havnet i beina på Gulbrandsen. Molde-spissen avanserte fremover og fra inne i sekstenmeteren satt ballen kontant bak bortelagets sisteskanse. 1–0 favør hjemmelaget.

Gulbrandsen har nå scoret i tre kamper på rad. 32-åringen noterte seg for scoringer i begge triumfene over Bryne og StrømsgodsetBryne og Strømsgodsetén scoring i hver av kampene.

– Godkjent, men vi kan kontrollere denne kampen mer, sa målscoreren til TV 2 i pausen.

Foto: Svein Ove Ekornesvåg / NTB

For til tross for at Caleb Zady sSery eller Eikrem med store sjanser lykkes i å overliste Sandberg i HamKam-målet, var det de tilreisende fra Hamar som utover i omgangen tok over initiativet.

Et fantastisk angrep fra bortelaget endte i en enorm sjanse for bortelaget. Anton Ekeroth fant Kristian Lien inne i sekstenmeteren, men skuddet ble blokkert ut til corner.

Moses Mawa fikk også en alle tiders mulighet til å redusere for de tilreisende. Ekerorh løftet en ball inn mot bortelagets nummer 10, som i ubalanse satte ballen like utenfor Molde-målet.

– Vi har sjanser vi må score på, sa HamKam-kaptein Fredrik Sjølstad til TV 2 i pausen.

– Vi blir litt for lave. Laget sliter når vi skal opp i press, konkluderte Molde-spiss Gulbrandsen.

Foto: Svein Ove Ekornesvåg / NTB

De store sjansene til tross, Molde gikk til pause med 1–0:

Grafikk: sofascore.com.

Andre omgang startet som den første avsluttet. HamKam tok kommandoen med ballinnehav, men nå uten å skape de virkelig store sjansene.

HamKam sto fra før med kun én seier på de siste syv kampene i Eliteserien.

– Det er et lag som er veldig giret for å gi alt nå i andre omgang, fortalte HamKam-trener Thomas Myhre til TV 2 i pausen.

Likevel var det Molde som skulle få denne omgangens første store sjanse.

Med hælen fant Eirik Hestad midtbanekollega Eikrem, som avsluttet. Ballen ble blokkert ut til corner.

Sist Magnus Wolff Eikrem startet i Eliteserien var i hjemmetapet mot KFUM helt på tampen av junimåned.

– Det var artig i dag. Vi har masse sjanser til å avgjøre det, fortalte midtbanespilleren til TV 2 etter kampen.

Foto: Svein Ove Ekornesvåg / NTB

Hjemmelaget fortsatte sitt sjansesløseri, for etter 66. minutter kjørte innbytter Jalal Abdullai et skikkelig soloshow på Aker stadion.

Fra midten kjørte ghaneseren full gass mot HamKam-målet. Fra drøyt elleve meter kom angrepsspilleren til avslutning, men skuddet gikk rett i fanget på keeper Sandberg.

Foto: Svein Ove Ekornesvåg / NTB

HamKam gikk seirende ut av det motsatte oppgjøret i Hamar i mai. Da sørget scoringer av Molde-utlånte Alwande Roaldsøy og Snorre Strand Nilsen for 2–1 til de helgrønne.

Drøyt ti minutter før slutt kom bortelagets Mawa igjen til en brukbar sjanse på hodet, men klarte ikke styre avslutningen på mål.

På overtid kom HamKams Roaldsøy til avslutning med hodet, men avslutningen var svak.

Like etter fikk Abdullai muligheten til å punktere kampen, men avslutningen gikk rett på Sandberg. Molde vant til slutt kampen 1–0.

– Vi klarer ikke å skape nok sjanser i den andre omgangen. Det er hjem å øve. Vi kan ikke synes synd på oss selv, konkluderte HamKam-trener Myhre etter kampen.

Grafikk: sofascore.com.

Gledelige nyheter for Molde-fansen var det også at Kristian Eriksen kom inn i det 80. spilleminutt. Den tidligere HamKam-spilleren, som noterte seg for 13 mål og ni målgivende for HamKam sesongen 2020/21, måtte ut med skade i kampen mot Viking 1. juni. Siden da har ikke 30-åringen vært på banen for romsdalingene.

– Det kjennes godt, konstaterte han til TV 2 etter kampslutt.

Foto: Svein Ove Ekornesvåg / NTB

Molde møter formsterke KFUM (B) i Oslo førstkommende søndag. Deretter venter Tromsø (H) og Strømsgodset (B) for moldenserne.

HamKam tar imot Bryne (H) i Hamar søndag om én uke. Deretter reiser de til Ekeberg for å møte KFUM (B), før Sarpsborg 08 tar turen til «Rosenes by» uken etter.

Read Entire Article