– Jeg ble svært skuffet over avgjørelsen, og for meg er dette det verst tenkelige utfallet – både for kvinnen og for arbeidet med å bekjempe seksualisert vold generelt, sier Daphne Gilbert til The Guardian.
Hun er jussprofessor innen kriminologi på Universitetet i Ottawa.
De kanadiske ishockeyprofilene Michael McLeod, Alex Formetion, Dillon Dubé, Carter Hart og Cal Foote ble alle frikjent etter å ha blitt tiltalt for seksuelle overgrep mot én kvinne.
DRAMATISK SAK: De kanadiske ishockeyprofilene Michael McLeod, Alex Formetion, Dillon Dubé, Carter Hart og Cal Foote ble frikjent for overgrepsanklager.
Foto: CTV / Reuters / NTBKvinnen, som omtales som «E.M» i amerikanske og kanadiske medier, er skuffet over avgjørelsen.
Hun var 20 år da den angivelige hendelsen fant sted.
– Hun er naturligvis svært skuffet over dommen, og veldig skuffet over dommerens vurdering av hennes troverdighet og pålitelighet, sa bistandsadvokat Karen Bellehumeur etter domsavsigelsen ifølge CNN.
Advokatene til spillerne er av en helt annen oppfatning og er naturligvis fornøyde med utfallet.
Advokat David Humphrey, som representerer frikjente McLoed, reagerer slik etter frifinnelsen:
– Skaden på Michael McLeods omdømme og karriere har vært betydelig. Men avgjørelsen markerer begynnelsen på å gjenopprette det som svært urettferdig ble tatt fra ham, sa David Humphrey etter at frifinnelsen var et faktum.
– Den offentlige historien om hendelsen var ensidig og ubegrunnet. Nå viser det seg at anklagene er falske. Til dere som er overrasket eller sinte etter dommen: det er et direkte resultat av medias dekning, som dekket svakhetene i saken i det vide og brede, sier Alex Formention, som er Carter Harts forsvarer.
FORSVARER: David Humphrey representerte Michael McLoed.
Foto: JORGE UZON / AFP / NTBDrama etter sesongavslutning
Det hele stammer fra juni 2018, da Canadas U20-landslag hadde sesongavslutning i London, Ontario.
En 20 år gammel kvinne anmeldte senere at hun ble utsatt for et gruppeovergrep av fem spillere på et hotellrom.
Ifølge aktoratet ble hun først med én av spillerne frivillig, men ble deretter utsatt for seksuelle handlinger fra de andre – uten samtykke.
Overgrepssaken i Hockey Canada
Påtalemyndigheten la frem meldinger og videoer fra natten. Forsvarerne argumenterte med at kvinnen uttrykte samtykke på videoene. Dommer Maria Carroccia konkluderte med at bevisene ikke holdt til domfellelse «utover rimelig tvil».
Juryen fikk blant annet se overvåkningsbilder fra barområdet tidligere på kvelden, samt mobilvideoer der kvinnen angivelig sier at alt var «samtykkende». Disse ble trukket fram av forsvarerne for å støtte påstanden om at det skjedde frivillig.
Jussprofessor Daphne Gilbert går hardt ut mot dommeren i saken og mener det fremstod som om det var kvinnen som var tiltalt, ikke ishockeyspillerne.
– Hun trodde ikke på fornærmede og fokuserte utelukkende på det hun mente var mangler hos henne – og sier ingenting om mennene, mener Gilbert.
STORT ENGASJEMENT: Det var mange ivrige personer som møtte opp utenfor rettssalen for å uttrykke sin mening.
Foto: COLE BURSTON / AFP / NTBNHL tviholder på suspensjon
Til tross for frifinnelsen, har NHL stått ved utestengelsen av spillerne som fortsatt er i ligaen. Spillerforeningen til ligaen protesterer kraftig mot avgjørelsen om utestengelse av spillerne og de mener beslutningen bryter med avtalen mellom spillerne og ligaen. Spillerne har allerede vært suspendert i over et år.
NHL begrunner sin beslutning på følgende måte:
«Anklagene i denne saken, selv om de ikke ble vurdert som kriminelle, var svært foruroligende, og den aktuelle oppførselen var uakseptabel. Vi vil gjennomgå og vurdere dommerens konklusjoner. Mens vi foretar denne analysen og vurderer videre tiltak, er spillerne som ble tiltalt i denne saken ikke berettiget til å spille i ligaen.»
Hockey Canada og CHL valgte å inngå et økonomisk forlik i en sivil sak med den fornærmede i mai 2022. Summen er ikke kjent.
– Etterspillet kan bli langvarig
– Selv om dommen formelt avslutter den strafferettslige delen av saken, kan etterspillet bli langvarig – både i rettssaler og i offentligheten, sier NRKs sportskommentator Jan Petter Saltvedt, som har fulgt saken.
Han mener at frifinnelsen i den offentlige domstolen, men samtidig suspensjon fra NHL, er typisk fenomen for idretten i lignende saker.
– Vi har sett dette før – Mason Greenwood-saken er et annet eksempel. Man dømmes på flere plan her. Den offentlige gapestokken kan til tider være vel så brutal. Det gjelder andre beviskrav når man er på erstatningsnivå, eller når det handler om hva idretten selv velger å gjøre, påpeker Saltvedt.
Han mener at kanadisk ishockey lider av den betente saken. Han påpeker at flere sponsorer har trukket seg som følge av tiltalen mot de fem spillerne.
REAGERER: NRKs sportskommentator Jan Petter Saltvedt.
Foto: NRKPublisert 05.08.2025, kl. 21.57