Mina Fürst Holtmann (30) tok sin første pallplass i storslalåm på syv år. Rundt jul vurderte hun å legge opp.
Publisert: 25.03.2026 13:17 | Oppdatert: 25.03.2026 13:52
– Det er disse øyeblikkene man lever for, sier Holtmann til VG.
Bare Valérie Grenier var bedre. Kanadieren vant med 43 hundredeler til Holtmann. Julia Scheib ble nummer tre i storslalåmrennet på Hafjell som avsluttet sesongen.
Det er karrierens femte pallplass i verdenscupen for Holtmann: Hun har fra før to i slalåm fra 2024 og 2022, en i storslalåm i 2019 og en i lag-parallellslalåm i 2019.
– Jeg har funnet litt tilbake til skikjøringen, føler meg hjemme og koser meg. Det er ikke mer enn det, sier Holtmann.
Holtmann var nummer fire etter første omgang, og jublet vilt da hun kjørte inn til ledelse. Det holdt altså til annenplass. På tribunen gikk euforien hos familien løpsk.
– Det er en veldig stor lettelse og glede.
Vinteren har vært tøff for 30-åringen.
– Det er hundre år siden min siste pall i storslalåm, så dette smakte veldig godt etter en ganske tøff sesong. At det klaffer på hjemmebane ... Det kunne ikke blitt bedre, sier Holtmann.
– Tøff sesong sier du, kan du utdype?
– Jeg møtte på tøffe tider rundt jul. Det går på selvtilliten løs, så har det tatt seg virkelig opp.
– Har det vært sportslige ting som har vært tøft, eller noe annet?
– Det er andre ting som er tøft, så går det utover sporten. Men ting er ordnet opp i, da viser det seg at man kan prestere.
– Er det noe du vil dele hva var?
– Nei, det er det ikke.
Hun har vært inne på tanken om å gi seg med alpinten.
– Mange ganger, særlig i vinter da det var tøft. Det er mye mental jobb og store snuoperasjoner som skal til. Det går greit når man er tidlig i 20-årene, men man blir litt lei av den jobben. Med alderen blir tanken om å gi seg litt mer virkelig. Det koster, men det er verdt det.
Holtmann er den tredje norske kvinnen på pallen i vinter sammen med Thea Louise Stjernesund og Kajsa Vickhoff Lie.
– Jeg føler jeg har noe uoppgjort med ski og vet hva jeg sitter inne med. Det er veldig godt å få det ut og bevise det for meg selv.
Samtidig sikret Mikaela Shiffrin, med 11. plass, sin sjette seier i verdenscupen sammenlagt. Med det tangerte forloveden til Aleksander Aamodt Kilde østerrikske Annemarie Moser-Pröll på kvinnesiden i alpinhistorien. Pröll vant sin siste sammenlagtseier i 1979.
På herresiden har Marcel Hirscher rekorden med åtte sammenlagtseirer.

2 hours ago
1



English (US)