Dette er noen av punktene i skattepakken som Solberg nå presenterer på en pressekonferanse i Oslo.
- Folk i jobb skal få en skattelette på 1000 kroner i måneden.
- Lettelsen inkluderer et jobbfradrag og skattelette på all inntekt.
- Høyre vil også innføre null skatt på lønn opptil 150 000 kroner.
Fullt innfaset utgjør skattelettelsene for folk 36,5 milliarder kroner, ifølge Høyres beregninger.
– Å få månedsbudsjettet til å gå rundt, ha råd til en god middag eller en opplevelse sammen med barna, og ikke bekymre seg for mye over egen privatøkonomi burde være en selvfølge i Norge, sier partileder Erna Solberg.
SKATTEGREP: Nikolai Astrup, Erna Solberg og Tina Bru på dagens pressekonferanse.
Foto: Cornelius Poppe / NTBHun lovte at kuttene vil komme i løpet av fireårsperioden, fra 2025 til 2029, hvis Høyre får regjeringsmakt.
Høyre presiserer imidlertid at skattekuttet vil komme for folk i jobb. Det betyr at folk som mottar uføretrygd eller arbeidsavklaringspenger, ikke vil få denne lettelsen.
– Det skal ikke straffe seg å ikke kunne jobbe, men det må alltid lønne seg å jobbe, sier nestleder Tina Bru.
«Så raskt som mulig»
Høyre har tidligere varslet at partiet vil fjerne formuesskatten på det partiet kaller arbeidende kapital.
Nå lover Høyre at denne skatten vil bli fjernet «så raskt som mulig.»
Denne formuesskatten betales av personer, ikke bedrifter. I praksis betyr Høyres politikk at folk vil betale langt mindre skatt på formue som er investert i aksjer.
Eksempler på bedriftenes «arbeidende kapital» er verdier som bygninger, kjøretøy og redskaper som brukes til næringsformål.
Venstre og KrF støtter å fjerne denne skatten. Frp vil gå enda lenger og fjerne hele formuesskatten.
Samtidig lover Høyre nå å reformere exit-skatten «for å lokke talent, investorer og verdiskapere tilbake til Norge». Skatten legges på aksjegevinster for folk som flytter ut av Norge.
Når det gjelder skattekuttene for bedriftseierne, utgjør de fullt innfaset 22,2 milliarder kroner. Dette er altså i hovedsak formuesskatt.
Samlet lover dermed Høyre skattelettelser på godt over 50 milliarder kroner i neste stortingsperiode.
Kraftig fall
Bakteppet for pressekonferansen til Erna Solberg er at Høyre sliter tungt på målingene for tiden.
Partiet nådde en topp på over 30 prosents oppslutning for vel to år siden, men lå i juni på 16,2 prosent, ifølge et nasjonalt snitt hos Poll of polls.
Høyres fall har også ført til at de fem rødgrønne partiene nå på flere målinger får større samlet oppslutning blant velgerne enn den borgerlige siden.
Et slikt valgutfall vil bety at Ap-leder Jonas Gahr Støre beholder regjeringsmakten og jobben som statsminister.
Over tid Støtten til Høyre
Vis partiets tid i regjering
Grafen viser Høyres oppslutning i NRKs meningsmålinger fra Norstat de siste fire årene.
Murring
Blant sentrale Høyre-politikere er det fortsatt stor støtte til Erna Solberg. Mange Høyre-folk forklarer fallet på målingene med at Sp har gått ut av regjeringen, og at Jens Stoltenberg har kommet inn som finansminister.
Samtidig er det også murring internt i Høyre.
Lokalpolitikere mener partiet er blitt for utydelig og passivt i møte med et Ap med økt selvtillit og et Frp i kraftig vekst.
Onsdagens pressekonferanse er den første av i alt tre varslede seanser før sommeren hvor Høyre skal presentere det Solberg kaller en konkretisering av partiets politikk.
De to pressemøtene som kommer, skal handle om skole og kamp mot kriminalitet.
Planen var egentlig å presentere disse konkrete valgløftene etter sommeren, men nå framskyndes lanseringen.
Publisert 25.06.2025, kl. 11.29 Oppdatert 25.06.2025, kl. 11.50