Hvordan føles det å dø?

1 month ago 27



FILM: «Mickey 17» er en spennende, eksistensiell og ganske morsom sci-fi-film som kanskje vil litt for mye på én gang.

Når alle tror at Mickey 17 er død, printes det ut en Mickey 18. Men Mickey 17 var ikke død. Nå blir det trøbbel. Foto: Warner Bros
  • Arild I. Olsson

Publisert: Publisert:

Nå nettopp

 4 out of 6

Mickey 17

Kinopremiere: 7. mars. Med: Robert Pattinson, Naomi Ackie, Steven Yeun, Mark Ruffalo, Toni Collette med flere. Sjanger: Drama/Komedie/Sci-fi. Regi: Bong Joon Ho. Nasjonalitet: USA/Sør-Korea, 2025. Aldersgrense: 15 år. Lengde: 137 minutter.

Dette er historien om Mickey som tar jobb som utskiftbar arbeider i et romfartsselskap, ledet av en stormannsgal fyr som vil kolonisere fremmede planeter. Han utfører farlige oppdrag, men er klonet slik at det hele tiden printes ut en ny versjon av ham når han dør.

Døden igjen

Folk spør ustanselig den stakkars Mickey hvordan det er å dø. Livet hans går med 16 ganger i denne filmen, men det er ikke nødvendigvis slik at nye Mickey-kloner sitter med erfaringene til de forrige. Eller er det?

Det har vært knyttet store forventninger til denne filmen, som er Bong Joon Ho sin første, store Hollywood-produksjon, etter at regissøren rasket med seg seks oscarstatuetter for «Parasitt» i 2020. Blant annet for beste film.

Foto: Warner Bros

Foto: Warner Bros

Når arbeiderne dør, printer den stormannsgale romfartsjefen ut nye.

Her kommer en ny versjon av Mickey ut av maskinen.

«Mickey 17» er blitt en spennende, og ganske morsom sci-fi-film som tar opp eksistensielle spørsmål. Men den vil kanskje litt for mye på én gang.

Filmen handler om forholdet vårt til livet, døden og kjærligheten, men kommenterer samtidig kynisme, fascisme, imperialisme og vår tids klokkertro på innovasjon og digitale, tekniske nyvinninger. Resultatet er dystopisk teknologipessimisme, autokrati og klassekamp. «1984» spøker i bakgrunnen, det samme gjør «Blade Runner».

Godt skuespill

Fotograferingen og formspråket er glimrende, med hint til flere sci-fi-klassikere. Det er også gode skuespillerprestasjoner her, ikke minst av Robert Pattinson, sist sett som Bruce Wayne/Batman i «The Batman», i hovedrollen som Mickey BarnesBarnesLondon-forstaden Barnes er skuespillerens hjemsted.. Folk med god hukommelse kjenner ham kanskje igjen fra «Harry Potter og ildbegeret» i 2005.
«Mickey 17» er en bra film, men den gir meg litt følelsen av å forsøke og spise en banan på tvers. Grei underholdning de fleste kan greie seg uten, men er du sci-fi-nerd du se den.

Publisert:

Publisert: 5. mars 2025 19:18

Read Entire Article