Ingrediensen ryster: – Skremmende og sjokkerende

4 weeks ago 21



Matinfluenser Kristoffer Gregersen fikk suppen i halsen da han leste hva som var hovedingrediens i Rett i koppen.

 Ståle Winterkjær / TV 2 hjelper deg

TV 2 hjelper deg

RETT I KOPPEN-SJOKK: Nei, det er verken tomat eller sopp som er hovedingrediens i disse suppene. Foto: Ståle Winterkjær / TV 2 hjelper deg

Publisert 03.04.2025 18:05

– Det er lureri, sier ernæringsbiolog Marit Kolby.

– Men det virkelige problemet er hva disse stoffene kan gjøre med kroppen vår.

Det står Rett i koppen skogsoppsuppe og meksikansk tomatsuppe, men de inneholder henholdsvis to prosent kantarell og en prosent sjampinjong og 15 prosent tomat.

Resten av ingredienslisten sjokkerte Kristoffer Gregersen som har Instagramkontoen @Styrunna.

 Faksimile Instagram
RASER: Kristoffer Gregersen reagerer på denne Rett i koppen-suppen. Foto: Faksimile Instagram

– Jeg tror mange er ubevisste. Da jeg la ut en video på Instagram om dette, fikk jeg en kommentar fra en av mine følgere. Han sa at han hadde skogsoppsuppe som sin favoritt, men etter å ha fått vite dette, ville han slutte å spise den, sier Gregersen.

Øverst på listen over ingredienser er nemlig noe som de færreste har hørt om.

– Får varsellampene til å lyse

– Det er litt skremmende og sjokkerende når hovedingrediensen er maltodekstrin. Man kan forstå at det er en ingrediens langt nede på listen, men når det er på toppen blir man bekymret. Det får varsellampene til å lyse, sier Gregersen.

 Ståle Winterkjær / TV 2 hjelper deg
MATRÅD: Kristoffer Gregersen gir folk råd om hvilke matvarer de bør styre unna. Foto: Ståle Winterkjær / TV 2 hjelper deg

Maltodekstrin er en rask form for karbohydrater som kan erstatte sukker, være fyllstoff eller fortykningsmiddel. Det lages vanligvis av stivelse fra hvete her i Norge.

 God morgen Norge
MALTODEKSTRIN: Slik ser hovedingrediensen i de to Rett i koppen-posene ut. Foto: God morgen Norge

– Forskning viser at maltodekstrin påvirker tarmsystemet, sier matinfluenseren.

Orkla svarer på kritikken lenger ned i saken.

Ifølge norske helsemyndigheter lider 15 prosent av befolkningen av irritabel tarmsyndrom (IBS).

 Ståle Winterkjær / TV 2 hjelper deg
ENKELT: Bare hell pulveret i koppen og hell på varmt vann. Foto: Ståle Winterkjær / TV 2 hjelper deg

Det betyr at over 800.000 nordmenn sliter med magesmerter, løs avføring eller forstoppelse, mye tarmluft eller oppblåst mage. Det er spesielt kvinner og unge som er rammet.

Stort problem

Dette tror ernæringsfysiolog Marit Kolby skyldes økende bruk av ultraprosessert mat.

– Jeg tror det er et større problem enn folk er klar over.

 Terje Bendiksby / NTB
ADVARER: Ernæringsbiolog Marit Kolby er forfatter og kjent for å kritisere ultraprosessert industrimat. Foto: Terje Bendiksby / NTB

Hun mener maltodekstrin og andre stoffer som tilsettes maten, saboterer vår tarmhelse.

– I tarmen har vi et slimlag som beskytter mot både kjemisk, mekanisk og mikrobiell skade fra måltidene. Dette slimlaget er også kjempeviktig for at kroppen skal kunne skille mellom hva som er farlig og ikke farlig. Det beskytter oss mot allergier og matintoleranser.

– Så hvorfor øker slike problemer så mye? Jo, det er kanskje fordi vi spiser mat som saboterer vår evne til å bevare et fungerende økosystem i tarmen.

Ikke risikovurdert

Avdelingen for kjemisk mattrygghet i Mattilsynet opplyser at i Norge og EU blir maltodekstrin vurdert som en ordinær næringsmiddelingrediens på linje med mel og salt.

Derfor blir det ikke risikovurdert eller godkjent.

 Ståle Winterkjær / TV 2 hjelper deg
FRISTENDE: På utsiden er det mye sopp, men på innsiden er det mindre sopp. Foto: Ståle Winterkjær / TV 2 hjelper deg

De forklarer også at de ikke undersøker enkeltstudier fordi en rapport fra Vitenskapskomiteen for mat og miljø (VKM) angående konsistensmidlers påvirking av tarmen viste at mange studier ikke holdt faglig mål.

Per i dag har ikke Mattilsynet planer om å be VKM om en vurdering av maltodekstrin.

– Skremmende

Dette synes ernæringsbiolog Marit Kolby er problematisk:

– Jeg synes det er skremmende at man kan utvikle en ingrediens, et helt nytt stoff, og at mattrygghetsorganer antar at dette er trygt uten å sjekke det, sier Kolby.

Hun gir ikke Rett i koppen-suppe skylden, men mener det er omfanget av ultraprosessert mat.

FRISTENDE? Slik ser skogsoppsuppen ut når den er i koppen. Foto: Ståle Winterkjær / TV 2 hjelper deg
FRISTENDE? Slik ser skogsoppsuppen ut når den er i koppen. Foto: Ståle Winterkjær / TV 2 hjelper deg

– Det er selvfølgelig ikke skadelig om man tar en kopp her og en kopp der. Men matindustrien tilsetter nå maltodekstrin og andre problematiske stoffer til stadig flere produkter, og helheten blir ikke bra. Her bør vi stoppe opp, ta et skritt tilbake og spørre om vi har skjønt hva vi holder på med.

– Maltodekstrinsuppe

Gregersen har et lite hjertesukk om suppen:

– Dette er ikke tomat- eller soppsuppe. Det er maltodekstrinsuppe. Jeg tror ikke mange hadde kjøpt suppen hvis man hadde kalt den det.

Han reagerer på at det bare er tre prosent sopp i skogsoppsuppen og 15 prosent tomat i den meksikanske tomatsuppen.

– I tillegg er det masse sukker, glukose og solsikke- og rapsolje, sier han.

Dette inneholder suppene

Skogsoppsuppe: Maltodekstrin, modifisert potetstivelse, skummetmelk, olje(solsikke, raps), salt, aroma, sopp (kantarell 2 %, sjampinjong 1 %),glukosesirup, sukker, melkeprotein, ekstrakt (gulrot,sjampinjong), gressløk, krydder, syre (eplesyre).

Meksikansk tomatsuppe: Maltodekstrin, modifisert stivelse (potet, mais), tomat 15 %, olje (solsikke, raps), Fløte, salt, sukker, crème fraîche (melk), aroma, glukosesirup, løk, krydder, hvitløk, persille, fargestoff (paprikaekstrakt, e 160e)

 Ståle Winterkjær / TV 2 hjelper deg
SJEKK INGREDIENSENE: Her er det ikke mye sopp. Foto: Ståle Winterkjær / TV 2 hjelper deg

Han tror Orkla bruker tilsetningsstoffer og næringsmiddelingredienser for å spare penger:

– Maltodekstrin er mye billigere enn sopp. Så derfor bruker de det som fyllstoff for å tjene mer penger. Det synes jeg er bekymringsverdig.

Han har regnet litt på hvor mye den tørkede suppen egentlig koster:

– En porsjon med skogsoppsuppe koster litt over 15 kroner. Det er 29 gram i posen. Så kiloprisen på dette er over 500 kroner, sier Gregersen.

Hvis man regner videre, er det bare ett gram med kantarell og sjampinjong i Rett i koppen-posen. Så det gir en kilopris på over 15.000 kroner, ikke inkludert kostnadene for de andre billigproduktene i suppen.

Nødvendig med maltodekstrin

Orkla mener de ikke bruker maltodekstrin for å spare penger.

– Det er dyrere å lage produkter med maltodekstrin enn uten, så vi bruker ikke mer enn det som trengs for å kunne røre ut pulveret i kokende vann, sier kommunikasjonssjef Kristoffer Barbøl Vikebak i Orkla Foods Norge.

 Orkla
NØDVENDIG: Vikebak i Orkla sier de må ha maltodekstrin i Rett i koppen-suppen. Foto: Orkla

Han sier produktet er nødvendig fordi Rett i koppen lages uten koking, og påpeker også at suppene ikke inneholder så lite sopp og tomat som det kan virke som:

– I begge variantene bruker vi råvarer som sopp og tomat som inneholder mye vann. Når disse er tørket gir en liten mengde mye smak og det trengs derfor lite av dem. Det gjør at andre ingredienser som maltodekstrin utgjør en større andel av totalvekten, sier Vikebak i Orkla.

 Ståle Winterkjær / TV 2 hjelper deg
MALTODEKSTRINSUPPE: Bare 15 prosent tomat i denne suppen. Foto: Ståle Winterkjær / TV 2 hjelper deg

– Vi har strenge regler for mattrygghet i Norge, og det hadde ikke vært lov til å bruke maltodekstrin i mat om forskningen hadde vist at det var skadelig, legger han til.

Read Entire Article