JD Vance bryter stillheten om møtet med paven

1 week ago 20



Etter at JD Vance var en av de siste menneskene som så pave Frans i live, ble visepresidenten stemplet som «Antikrist».

 Divisione Produzione Fotografica / Reuters / NTB
SISTE MØTE: JD Vance og pave Frans møttes i Vatikanet 1. påskedag. Under et døgn senere døde paven. Foto: Divisione Produzione Fotografica / Reuters / NTB

Publisert 24.04.2025 09:38

Søndag morgen, 1. påskedag, møttes visepresident JD Vance og pave Frans i Vatikanet. Det korte møtet ble fanget på video, hvor man ser visepresidenten, som konverterte til katolisismen i 2019, hilse på paven. 

– Hallo. Så godt å se deg, innleder republikaneren. 

Paven sitter i rullestol, og det er ikke mulig å høre hva han svarer. 

– Jeg vet du ikke har vært i toppform, men det er godt å se at du føler deg bedre, fortsetter Vance. 

 Vatican Media / AP / NTB
SPONTANT: Møtet var i utgangspunktet ikke planlagt, og skjedde mens katolikken Vance var på besøk i Roma. Foto: Vatican Media / AP / NTB

– Ganske sprøtt 

Dagen etter døde paven, og den amerikanske visepresidenten var en av de siste som så ham i live. Vance har siden reist videre til India, hvor han for første gang uttaler seg til pressen om det spesielle møtet.  

– Det er egentlig ganske sprøtt. Da jeg besøkte ham hadde jeg jo ingen anelse om at han hadde under 24 timer igjen på jorden, sier Vance ifølge Reuters

– Jeg var heldig som fikk ta ham i hånden og fortelle ham at jeg ber for ham hver dag fordi det gjorde jeg, og det gjør jeg, fortsetter visepresidenten. 

Avviser krangel

Søndagens møte mellom Vance og paven var i utgangspunktet ikke planlagt, og skjedde nokså spontant etter at visepresidenten møtte kardinal Pietro Parolin lørdag. 

– Det ble en meningsutveksling rundt den internasjonale situasjonen, særlig knyttet til land påvirket av krig, politiske gnisninger og utfordrende humanitære situasjoner, med særlig fokus på innvandrere, flyktninger og fanger, sa Vatikanet i en uttalelse etter møtet, gjengitt av The Guardian. 

 Vatican Media / ipa-agency.net / PA Photos / NTB
GOD STEMNING: Til tross for «meningsutvekslingen» satt smilene løst da JD Vance og kardinal Pietro Parolin møttes lørdag. Foto: Vatican Media / ipa-agency.net / PA Photos / NTB

Pave Frans kritiserte ved flere anledninger Trump-administrasjonen, men etter 88-åringens bortgang ønsker JD Vance å tone ned de politiske forskjellene. 

– Jeg er klar over at han var uenig i deler av vår politikk. Han var også veldig enig i andre deler av vår politikk, poengterer Vance. 

I januar kritiserte pave Frans Trump-administrasjonens innvandringspolitikk, og kalte planene om massedeportasjoner for «en skam». Paven fulgte opp kritikken i februar, da han i et brev til alle amerikanske biskoper kritiserte deportasjoner og behandling av innvandrere. 

– Jeg ønsker ikke å ødelegge hans ettermæle ved å snakke om politikk. Jeg mener han var en veldig god kristen pastor, og det er slik jeg velger å huske ham, understreker visepresidenten.

«Antikrist» 

Dødsfallet førte umiddelbart til en rekke mer eller mindre seriøse spekulasjoner på nett, hvor visepresidenten ble anklaget for å ha forårsaket pavens død. Noen hevdet at bare det å møte Vance kunne føre til at man mistet livet, og på et tidspunkt trendet «Antikrist» på plattformen X. 

– Kan du møte Putin neste gang?, skrev én bruker til visepresidenten.

Spekulasjonene gikk så langt at TV-kanalen France24 gjennomførte en faktasjekk for å bekrefte det alle egentlig visste: Nei, JD Vance tok ikke livet av pave Frans. 

På spørsmål om hvem visepresidenten ønsker seg som neste pave, understreker JD Vance at det er spørsmål kardinalene må avgjøre. 

– Vi har nok av problemer å fokusere på i USA. Jeg vil bare be en bønn for visdom, for jeg vil selvsagt at kardinalene velger rett person, avslutter visepresidenten. 

Read Entire Article