«Kanskje det nettopp i disse urolige tider er nødvendig å stille slike spørsmål?»

8 hours ago 4



Leserinnlegg
Leserskribenten Knut Sand Bakken. Foto: Privat

Leserskribenten Knut Sand Bakken. Foto: Privat

Oppdatert:33 sekunder siden

Faste er noe fremmed for de fleste. 18. februar går vi inn i fasten som varer 40 dager frem til første påskedag. Faste og påske rommer alt av livets spenninger og mangfold. I fastetiden inviteres vi til å stille en del spørsmål. Hva er det i mitt liv som får for stor plass? Hva trenger jeg å gi avkall på for å få er mer meningsfylt liv? Kanskje det nettopp i disse urolige tider er nødvendig å stille slike spørsmål?

I dagene før faste er det karneval som opprinnelig har religiøs betydning. Det ser ut til at dette kanskje har kommet tydeligere frem de siste årene, bl.a. i barnehagene. «Carne val» - si kjøttet farvel forteller jo at det går mot faste. Katolikkene skulle spise lett mat og det holdt med et varmt måltid om dagen. Og fredagen skulle en unngå kjøtt. Da var det fisk på middagsbordet, noe som gledet de norske klippfiskeksportører. De har som oss andre merket at mye er annerledes. Også for katolikker i Sør- Europa og i Sør - Amerika er fasten på vikende front. Det er ikke så viktig å legge om kosten i 40 dager.

Men det er ikke bare kristne som faster. Mange muslimer her i Norge tar fastemåneden ramadan svært alvorlig, i år 16. februar til 18. mars.

Kanskje det nettopp i disse urolige tider er nødvendig å stille slike spørsmål?

Den største gruppen av dem som faster er nok likevel alle dem som etter «midtvintersblotet» i desember med x antall julebord og nyttårsfeiring, kaster seg over ukebladenes slanketips og annonser om slankekurs i begynnelsen av januar og gjør årets første måned til fastemåneden. For Ola og Kari er overvektige. Derfor arbeides det ut i fra et folkehelseperspektiv for å bedre helsesituasjonen, ernæringssituasjonen og spise-adferden og øke den fysiske aktiviteten blant overvektige. Det er viktig å merke seg at gjennomsnittsvekten for befolkningen har økt flere kilo de siste 20 årene. Så faste kan ha stor betydning for det hele mennesket, ikke bare menneskets religiøse liv. Felles for alle fastekurene som tilbys er at kroppen renses og fordøyelsessystemet får en hvil. Enkelte unngår alkohol og stumper røyken. Det kan være starten på en sunnere livsstil!

Det er viktig å opprettholde noen tradisjoner knyttet til faste og påske. Uten dem blir vi fattigere som mennesker. Langfredag er en sentral dag, ikke bare i påskeuken. Mange opplever langfredag daglig. Livet er en lang lidelse. Men livet er også gode fellesskap, glede og latter. Påskedag er en vårmorgen med fuglesang og snøklokker - et tegn på at livet vant.

Det er en vesentlig forskjell på faste og påske, hverdag og fest. Det er dager som er annerledes selv om vi i mindre grad merker det med åpne butikker, kino og restauranter skjærtorsdag og langfredag. Hvis alle dagene blir like, har vi mistet noe vesentlig selv om vi ikke kaller oss kristne. For tradisjoner knyttet til faste og påske har sin betydning. Og livet blir fattigere hvis vi helt glemmer fastemotivene.

Å være menneske betyr å leve hele alfabetet. Mellom a og å, eller alfa og omega, den førte og den siste som vi leser om i Åpenbaringsboken, rommer alt av livets spenninger og mangfold. Bokstavene er noe mer enn ord. De er også følelser og drømmer. Og bønner og håp.

Kanskje er det spesielt viktig at vi i en tid med usikkerhet og bekymringer setter av tid til å reflektere over død og liv. Livet blir fattigere hvis vi ikke gir plass til både sorg og gleder, langfredager og påskemorgener. Derfor må vi bli flinkere til å leve ut livet fra a til å, gi plass til både faste og påske, langfredager og påskemorgener. For motsetningene, spenningene hører med i et livet! Det har de fleste av oss opplevd!

Knut Sand Bakken, pensjonist

Read Entire Article