I neste års VM-løyper fortsatte Johannes Høsflot Klæbo der han slapp i OL. Kristine Stavås Skistad hamlet nesten opp med OL-vinner Linn Svahn.
Sindre Espe, VG
Publisert: 28.02.2026 17:01 | Oppdatert: 28.02.2026 17:55
Det ble en stor norsk dag i Falun da sprint sto på programmet for langrennseliten.
I herrefinalen ble det dobbelt norsk med seier til Johannes Høsflot Klæbo og annenplass til Lars Heggen, mens Kristine Stavås Skistad ble nummer to i kvinnefinalen.
– Hvordan klarer Klæbo gang på gang på gang å mobilisere? Det er nesten umenneskelig, undrer NRK-ekspert Fredrik Aukland.
I OL tok Klæbo seks av seks mulige gull. Bare én uke etter triumfen på femmila var han igjen tilbake på toppen.
20 år gamle Heggen hang med inn mot oppløpet, men der hadde unggutten lite å stille opp med mot Klæbo, som tok sin 108. verdenscupseier.
Benjamin Moser fra Østerrike snappet den siste pallplassen foran Mathias Holbæk.
1 av 5Foto: JESPER ZERMAN / Bildbyrån
I Falun var Kristine Stavås Skistad tilbake på startstreken for første gang siden OL, der tre svensker og lagvenninne Julie Bjervig Drivenes parkerte henne i sprintfinalen.
Mot tre svensker, en sveitser og en tysker kjempet hun seg til en sterk annenplass, 29 hundredeler bak OL-mester Linn Svahn. Nadine Fähndrich fra Sveits ble nummer tre.
– Jeg så hun (Svahn) stivne, så jeg hadde et lite håp der. Jeg var litt for stiv i beina selv, gliser Skistad i intervju med Viaplay.
– Et stort steg i riktig retning. Det Kristine gjorde på slutten her lover veldig godt, mener Viaplay-ekspert Niklas Dyrhaug.
I februar/mars neste sesong arrangeres ski-VM igjen i Falun. Da mesterskapet sist ble holdt der i 2015, tok de norske kvinnene fem av seks gull – og herrene fire av seks.
– Det kan bli en voldsom match mellom Kristine Stavås Skistad og Linn Svahn, spår NRK-ekspert Torgeir Bjørn om neste års VM-sprint.
– Når det blir satt fart på denne måten, svarer Skistad på en måte som gjør at hun er på skuddhold. Det er ikke mye om å gjøre at hun henger med, roser ekspertkollega Aukland.
1 av 6Foto: JESPER ZERMAN / Bildbyrån
Søndag står 20 kilometer fellesstart med skibytte på programmet i Falun. Herrene går kl. 12.30, damene kl. 16.05.

2 hours ago
1








English (US)