Klar beskjed: – Må ta større ansvar

13 hours ago 2



NAF mener MC-førerne må ta større ansvar for egen sikkerhet.

Leder i NAF MC, Jan Harry Svendsen, mener det er for mange MC-ulykker langs norske veier etter en sesong der 25 liv har gått tapt så langt. Foto: NAF

Kort oppsummert

  • En av fire drepte eller hardt skadde på norske veier i år er motorsyklister, ifølge NAF.

  • Jan Harry Svendsen fra NAF MC presiserer viktigheten av at motorsyklister selv tar ansvar for egen sikkerhet.

  • Ulykker i venstresving er den største årsaken til dødsfall blant motorsyklister, og fokus rettes mot førernes rolle i å bedre situasjonen.

Oppsummeringen er laget av AI-verktøyet ChatGPT og kvalitetssikret av våre journalister.
Les mer om hvordan vi forholder oss til kunstig intelligens.

En av fire som omkommer eller blir hardt skadd på norske veier kjører motorsykkel.

– Motorsyklister må ta større ansvar for egen sikkerhet, sier leder for NAF MC, Jan Harry Svendsen i en pressemelding fra medlemsorganisasjonen.

Totalt 89 mennesker har mistet livet i trafikken ved utgangen av september i år. Av disse var 24 motorsyklister. Midtveis i oktober er tallet økt til 25 drepte.

– Motorsyklister utgjør en liten gruppe, men står for en stor andel av de drepte og hardt skadde i trafikken. I år er antallet alvorlige ulykker med motorsykkel fortsatt høyt. Det kan ikke fortsette, sier Svendsen.

Debatten knyttet til MC-sikkerhet har de siste årene gått på forhold ved og rundt veien, som underskinner og tilgivende sideterreng.

Ulykker i venstresvinger

– Når disse tiltakene får effekt, har ulykken allerede skjedd. Vi må komme dit at ulykkene ikke skjer, sier Svendsen.

Utforkjøring i venstresving er den dominerende ulykkesårsaken når motorsyklister mister livet. Nå ønsker NAF MC å sette søkelyset på de som kan gjøre aller mest for å påvirke situasjonen; nemlig førerne.

– Har du god oversikt og god avstand til trafikken rundt deg, får du som fører redusert faren for ulykker betydelig. Du vil rett og slett få bedre tid til å unngå farlige situasjoner, sier MC-lederen.

Read Entire Article