Klart for mer pyroshow i Eliteserien

3 weeks ago 24



9. april 2025 kl. 07:07

Elleve eliteserieklubber i fotball har fått tillatelse av lokalt brannvesen til å bruke pyrotekniske artikler på sine kamper.

Det viser en gjennomgang NTB har gjort, og som bekreftes av toppklubbenes interesseorganisasjon Norsk Toppfotball (NTF).

13 av de 16 klubbene i Eliteserien har søkt om dispensasjon for pyrobruk, og bare to av dem – Rosenborg og Vålerenga – har fått avslag. Begge de sistnevnte klubbene er i søknadsprosesser, og Vålerenga har nylig klaget på et avslag fra Brann- og redningsetaten i Oslo.

Kristiansund er på sin side i tenkeboksen når det gjelder pyro. KFUM ønsker derimot ikke pyroteknikk på sin stadion, mens Bodø/Glimt har valgt ikke å søke på nytt etter et avslag i fjor høst.

Det var i fjor sommer at Justis- og beredskapsdepartementet ga dispensasjon for bruk av pyro på tribunene under strenge begrensninger. Forbeholdet er at det gis tillatelse fra det lokale brann- og redningsvesenet.

Aktørene i norsk fotball har hele tiden argumentert med at kontrollert bruk av nødbluss vil bidra til å redusere uforsvarlig og ulovlig bruk blant supportere.

(NTB)

En gruppe personer i et rom med en stor gruppe mennesker

Foto: Thomas Andersen / NTB
Read Entire Article