Tirsdag ettermiddag vedtok styret i IOC at kombinertsporten ikke lenger er en del av OL-programmet.
1 av 2
Publisert: 07.07.2026 16:14 | Oppdatert: 07.07.2026 16:30
Det ble bekreftet i en pressemelding etter et styremøte i IOC.
Dermed blir vinter-OL i 2030 det første uten kombinert på listen over grener.
– IOC diskuterte statusen for kombinert og valgte å ikke inkludere disiplinen i OL-programmet i Alpene i 2030, heter det i pressemeldingen om OL-programmet i 2030.
IOC-president Kirsty Coventry uttalte i en tale tidligere i år at det er viktig at OL utvikler seg og henger med i tiden.
– Vi må være ærlige om hva som fungerer, og noen ganger enda viktigere, hva som ikke fungerer, sa IOC-presidenten uten å nevne konkrete idretter.
Spekulasjoner
Siden det ble klart at OL-programmet skal fornyes, har det vært mange spekulasjoner rundt kombinertsportens framtid. Nå er det altså bekreftet at OL i Italia i 2026 var det siste for kombinert inntil videre.
Kombinertsporten har vært en av de mest tradisjonsrike sportene på OL-programmet. Siden vinter-OL startet i 1924 er det seks idretter som har vært med hele veien. Det er ishockey, kombinert, kunstløp, hopp, langrenn og skøyter.
Det ble også vurdert å droppe parallellstorslalåm i snowboard, men det har forblitt på OL-programmet. Bare kombinert har blitt droppet.
Mange gull
Den norske duoen Jens Lurås Oftebro og Andreas Skoglund (lagsprint) kan dermed ha tatt historiens siste OL-gull i kombinert. Norge gjorde rent bord i Italia og tok gull i samtlige kombinertøvelser.
Norge har totalt 14 individuelle OL-gull i kombinert gjennom tidene. I tillegg har norske utøvere sanket 4 gull i lagøvelser.
Det første gullet kom helt tilbake i 1924, da Thorleif Haug vant i OL i Chamonix. Det siste endte altså med å bli gullet på lagsprinten i OL i februar.

2 hours ago
1






English (US)