DEBATT: Hva med å satse på kolonihager i Sandnes?
Publisert: Publisert:
Nå nettopp
Debatt
Dette er et debattinnlegg. Innlegget er skrevet av en ekstern bidragsyter, og kvalitetskontrollert av Aftenbladets debattavdeling. Meninger og analyser er skribentens egne.
De siste ukene har Aftenbladet og Sandnesposten skrevet om grunneiere som ikke ønsker å selge jordbrukstomter til boligutbygging. Eierne viser til «framtidsutsikter som klimakrise, krig, jordvern og nasjonal beredskap» og «respekt for de som har jobbet og slitt for å gjøre dyrkbar jord av utmark». Det står respekt også av disse bøndene som nå takker nei til tilbud i mangemillionersklassen og står imot vedvarende press og påvirkning.
Et forslag som ivaretar både grunneiernes standpunkt og kommunens ønske om utvikling, er opprettelse av kolonihager i Sandnes kommune. For over 100 år siden kjøpte Stavanger kommune opp store jordområder og etablerte kolonihager. Målet var «å gi familier mulighet til matauk ved å stykke opp jordbruksjord i små hageparseller», og politikerne pekte i tillegg på inkluderingspotensialet i kolonihagene som sosiale fellesarenaer.
Kolonihagene har holdt stand og har tålt tidens tann, og i dag er det lange ventelister for å få parseller i Stavanger. Dagens boligutbygging består i stor grad av blokk-, leilighet- og småhusbebyggelse med små eller ingen hager, og press på grøntområder. Det gir færre rekreasjonsområder for innbyggerne i byen. Kolonihager svarer på dette, og dessuten på flere samfunnsutfordringer som løftes fram i vår tid; beredskap, sosial ulikhet, psykisk helse og inkludering, for å nevne noen.
Å utvikle møteplasser for fellesskap og kollektivt arbeid kan gi økt beredskap og god folkehelse på lang sikt. Kommunen har et uttalt mål om igjen å bli kåret til Norges mest attraktive by i 2032. Å opprette kolonihager i Sandnes kommune vil være et sunt, modig og romslig valg på vei mot dette målet, men også som del av by- og samfunnsutvikling i et mye lengre perspektiv. Kanskje så mye som et 100-årsperspektiv?
Publisert:
Publisert: 20. september 2025 12:47

1 month ago
25
















English (US) ·