Johan-Olav Botn pekte mot himmelen etter OL-gullet. Det er ikke lenge siden skiskytter Sivert Guttorm Bakken døde. Foto: Matthew Childs
OL-gull til Birk Ruud
Foto: Marko Djurica / Reuters / NTB
OL-gull til Birk Ruud
For en jubeldag. Birk Ruud (25) tok OL-gull i freeski slopestyle. Dermed tar han gull i andre OL på rad.
Nytt Klæbo-gull
Foto: Lise Åserud / NTB
Nytt Klæbo-gull
Johannes Høsflot Klæbo var overlegen på OL-sprinten og tok sitt andre gull av to mulige.
Nå har 29-åringen syv gull i OL totalt. Tar han ett til, har han like mange som Marit Bjørgen og Ole Einar Bjørndalen.
Oskar Opstad Vike (22) imponerte stort og tok bronse.
Sør-Koreas sprintlag disket
Sør-Koreas sprintlag disket
Sør-Koreas kvinnelige langrennssprintere får ikke tellende resultater i OL. Årsaken er at de brøt fluorforbudet.
Det skriver den svenske avisen Expressen. Lee Eui-jin og Dasom Han endte langt bak på prologen og var allerede slått ut.
Forbudet mot å bruke fluor under skiene ble innført for flere år siden.
– Det er ikke mye å diskutere, sier FIS' verdenscupkoordinator Doris Kallen til Expressen.
De sørkoreanske skiene ble kontrollert før prologen, men duoen fikk likevel gå.
(©NTB)
Medaljehåpet lever
Foto: Aleksandra Szmigiel / Reuters / NTB
Medaljehåpet lever
Kajsa Vickhoff Lie tapte en del tid, men kjørte et utforrenn som gir norsk spenning i lagkombinasjonen i OL.
Bærum-alpinisten var i mål 71 hundredeler bak ledetiden da tolv lag hadde kjørt. Senere har avstanden til toppen økt med seks hundredeler.
Senere i dag fullfører Bianca Bakke Westhoff konkurransen i slalåmbakken.
Slalåmdelen kjøres fra 14.00.
(©NTB)
Klæbo overlegen i OL-prologen
Klæbo er i storform. Foto: Lise Åserud / NTB
Klæbo overlegen i OL-prologen
Johannes Høsflot Klæbo var raskest av alle på sprintprologen i OL i klassisk stil.
Han tok seg i mål 2,51 sekunder foran amerikaneren Ben Ogden.
Harald Østberg Amundsen, Oskar Opstad Vike og Erik Valnes er de øvrige norske håpene med Klæbo. Alle er videre til kvartfinalen.
NRKs kommentator Jann Post var mektig imponert over Klæbo:
– Er det mulig, da? Han er altså i så vill form. Det er noe av det verste jeg har sett, sa han.
Klæbo har allerede tatt gull i OL. Han vant 20 kilometer med skibytte. Han kan bli tidenes mestvinnende OL-utøver i disse lekene. Men da må han ta tre gull til.
(NTB/Aftenposten)
Nervøst før OL-debuten
Milla Grosberghaugen Andreassen. Foto: Lise Åserud
Nervøst før OL-debuten
Milla Grosberghaugen Andreassen var én av fire norske debutanter på OL-sprinten.
Alle de norske er klare for kvartfinalen. Men det var ikke bare gøy.
– Jeg tror jeg gråt i ett minutt før start. Det var grusomt, sier Andreassen til NRK.
Hun var nemlig veldig nervøs. Og da gråter hun ofte, sier hun.
Men det var ikke bare kjipt.
– Det ga mersmak også. Det var kult at så mange heiet på oss, sier Andreassen.
Ingrid Bergene Aabrekk var også veldig nervøs.
– Jeg spydde opp hele frokosten, sa hun til NRK.
Andreassen, Aabrekk, Kristine Stavås Skistad og Julie Drivenes går for Norge.
Svenske Linn Svahn var raskest av alle i prologen.
– Som å bli spyttet i trynet
Raimund og Lindvik. Foto: NTB
– Som å bli spyttet i trynet
Tyske Philipp Raimund sier at han savner en beklagelse etter hoppskandalen i VM i fjor.
Raimund vant OL-gull mandag kveld. Tyskeren har i etterkant av VM-jukset i Trondheim i fjor flere ganger uttalt seg at han ikke ønsker å tilgi det norske laget.
På pressekonferansen spurte Dagbladet hvordan forholdet hans til Marius Lindvik er i dag.
– Det ble litt vanskelig. Vi var ganske gode venner før alt det skjedde. Vi spilte videospill og livestreamet sammen. Jeg så på ham som en venn. Etter situasjonen i Trondheim føltes det som et svik, som å bli spyttet i ansiktet, sa gullvinneren til Dagbladet.
Lindvik selv var kortfattet da han ble spurt om OL-vinneren mandag kveld:
– Vi er ikke bestekompiser, men han hoppet best i dag. Jeg får bare gratulere.
(©NTB)
Dag 4: Dette er programmet
Blir det et nytt gull på Anna Odine Strøm? Foto: Terje Pedersen / NTB
Dag 4: Dette er programmet
Litt av en OL-dag vi har i vente. Her er tre av høydepunktene:
11.45: Langrenn – sprint: Her bør det bli norske medaljer. Johannes Høsflot Klæbo er storfavoritt til å ta et nytt gull. Også på kvinnesiden er det norske håp. Kan Kristine Stavås Skistad slå svenskene? Kvalifiseringen starter 09.15 – finalene fra 11.45.
13.30: Skiskyting – 20 kilometer: De norske herrene har mange gullmuligheter. Men hvem leverer når det gjelder?
18.45: Hopp – normalbakke lag: Her bør Norge ha glimrende sjanser. Anna Odine Strøm tok gull i samme bakke, og hun har mange gode hoppere med seg på laget.
I tillegg kjører blant andre Birk Ruud for gull i freeski.
Lindsey Vonns far: – Dette er slutten
Foto: Andrew Dampf, AP/NTB
Lindsey Vonns far: – Dette er slutten
Lindsey Vonns far Alan Kildow håper han slipper å se datteren på ski igjen etter skrekkfallet i OL.
Den amerikanske stjernealpinisten falt stygt i søndagens utforrenn i OL og er blant annet blitt operert for et beinbrudd. Dersom faren får et ord med i laget, kommer hun ikke til å konkurrere igjen.
– Hun er 41 år gammel, og dette er slutten på karrieren hennes. Det blir ingen flere skirenn på Lindsey Vonn så lenge jeg har noe jeg skulle ha sagt, sier han i et telefonintervju med nyhetsbyrået AP.
Ung svenske ypper med Klæbo
Foto: Terje Pedersen, NTB
Ung svenske ypper med Klæbo
Mange venter et nytt show fra Johannes Høsflot Klæbo på tirsdagens OL-sprint. Alvar Myhlback vil det annerledes.
19-åringen fra Bjursås nord for Falun stiller til OL-start med høy selvtillit og tror han kan stake seg til medalje. Målet er å henge med Klæbo inn til oppløpet – og i så fall kan alt skje.
– Jeg vil jo tro at det går an å slå ham. Om man kan matche ham opp bakken over toppen, så er jeg ikke redd ham på et oppløp, sier Myhlback selvsikkert til nyhetsbyrået TTs reporter i Val di Fiemme.
Superstjernen Leerdam smalt til med gull
Foto: Piroschka Van De Wouw, NTB
Superstjernen Leerdam smalt til med gull
Jutta Leerdam har hatt enorme forventninger til seg i dette OL. Mandag kveld leverte hun:
Nederlenderen smalt til med 1.12.31 (olympisk rekord) på 1000-meteren og tok gullet.
Etterpå gråt hun så sminken rant.
Kjæresten, den verdensberømte influenceren Jake Paul, gråt på tribunen.
Leerdam er én av OLs største stjerner og har fem millioner følgere på Instagram.
Fredrik Møller melder seg klar til super-G i OL
Foto: Cornelius Poppe, NTB
Fredrik Møller melder seg klar til super-G i OL
Alpinist Fredrik Møller fikk nylig skulderen ut av ledd under en trening. Det gjorde at to OL-konkurranser røk.
Men han rekker onsdagens super-G-renn. Det bekrefter han til NRK.
(NTB)
Medaljeoversikten
Medaljeoversikten
Foreløpig ligger Norge der vi hører hjemme, på toppen av medaljestatistikken.
I kveld kan det komme mer, i hoppkonkurransen som starter 19.00.
Merkelig feil med OL-medaljer
Merkelig feil med OL-medaljer
Håndter medaljen din med forsiktighet. Det er budskapet fra den amerikanske OL-mesteren Breezy Johnson etter at hun og andre utøvere har opplevd at medaljene deres ble ødelagte i løpet av få timer.
– Ikke hopp med dem. Jeg hoppet av begeistring, og da gikk den i stykker, sa utforvinneren Johnson etter søndagens seier i Cortina.
Også den tyske skiskytteren Justus Strelow og den amerikanske kunstløperen Alysa Liu har fått trøbbel.
Andrea Francisi, operativ sjef i organisasjonskomiteen for OL-arrangørene i Milano og Cortina, sier de jobber med å finne en løsning på medaljeproblemet.
(NTB)
USAs gullvinner i utfor, Breezy Johnson, lo av medaljefeilen. Foto: Andy Wong, AP/NTB
Sindre Trygsland
i går14:54
– Det var sinnssykt vanskelig
Atle Lie McGrath. Foto: Denis Balibouse / Reuters / NTB
– Det var sinnssykt vanskelig
Atle Lie McGrath kjørte en solid slalåm da laget med Adrian Smiseth Sejersted klatret til 12.-plass i OL-kombinasjonen.
Lagkombinasjon er en fersk alpinøvelse og inne på OL-programmet for første gang.
McGrath mistet morfaren sin før helgen og har omtalt de siste dagene som noen av de tøffeste han har hatt i livet. Han var likevel fast bestemt på å delta i mandagens OL-kombinasjon.
– Jeg kjørte med mange forskjellige følelser. Det var sinnssykt vanskelig å mobilisere, og jeg er veldig stolt av det jeg gjør. Det var en lang vei til medalje, men for meg er det en seier å bare være på start, sa McGrath til NRK.
(©NTB)
Sindre Trygsland
i går14:52
Svensk håp sliter med hjernetretthet
Linn Svahn. Foto: Geir Olsen, NTB
Svensk håp sliter med hjernetretthet
Det svenske gullhåpet Linn Svahn var ikke å se på møtet med svensk presse foran tirsdagens OL-sprint. Hun sliter fortsatt med hjernetretthet.
Svahn har fortsatt problemer med ettervirkninger etter hjernerystelsen og nakkeskaden hun pådro seg etter et fall før ski-VM i Granåsen i fjor vinter. Derfor skjermes hun.
Legene har anbefalt at hun får maksimal hvile, melder SVT.
(©NTB)
Sindre Trygsland
i går14:01
Snøt superstjernen for gull
Gremaud jublet vilt. Foto: KIRILL KUDRYAVTSEV
Snøt superstjernen for gull
Sveitsiske Mathilde Gremaud vant OL-gull i slopestyle-øvelsen i freeski.
Det gjorde hun etter en tett gullduell med Eileen Gu (22). Det skilte bare 0,33 poeng mellom Gremaud og Gu. For kontekst: Man får karakterer mellom 0 til 100 i freeski.
Gu er kanskje OLs største stjerne. Hun er kinesisk og amerikansk, og er den individuelle utøveren i OL som tjener mest. I fjor håvet hun inn nesten en kvart milliard.
Gu ledet etter første av tre omganger. Men i andre runde, tok Gremaud over ledelsen.
Gu falt i siste omgang, og dermed ble det sveitsisk jubel.
Det ble sølv på Eileen Gu. Foto: Lindsey Wasson / AP / NTB
Sindre Trygsland
i går13:38
Skrev historie – feiret i bar overkropp
Slik skal det feires! Foto: Lindsey Wasson / AP / NTB
Skrev historie – feiret i bar overkropp
Superveteranen Benjamin Karl (40) sto for et av søndagens store høydepunkter: Han vant OL-gullet i parallell storslalåm på snowboard. Etterpå feiret han på ellevilt vis.
Karl er tidenes eldste individuelle gullvinner i vinter-OL, skriver avisen Aftonbladet.
(NTB/Aftenposten)

2 hours ago
2




English (US)