Foran OL snakker alpinesset Lindsey Vonn stolt om hvordan hun har gått opp i vekt.
Herman Folvik, VG
Publisert: 27.01.2026 20:52
Med Norges egne skilegende Aksel Lund Svindal som trener har 41-åringen vunnet to utforrenn denne vinteren i et episk comeback.
Hun la først opp i 2019 på grunn av store kneproblemer, men 21. desember 2024 var den amerikanske stjernen tilbake i verdenscupen.
Til OL i Milano/Cortina er hun en av de aller største profilene blant alle idrettene – og nå ser hun ut som en gullkandidat i utfor.
I et åpenhjertig intervju med magasinet People snakker hun om egen kropp. Hun vil vise at det ikke er en ulempe å være en eldre toppidrettsutøver. Vonn fortalte også at hun har gått opp fem kilo.
– Jeg mener ... Store rumper vil alltid være inn. Jeg har fått mer muskler og vekt – fordi alpint er en tyngdekraftsport. Jeg trenger den massen. Jo mer jeg veier, desto raskere er jeg. Jeg trenger ikke å være tynn, sier Vonn til People.
Forrige sesong, da hun var tilbake i alpinsirkuset, gikk hun mye ned i vekt på grunn av stress.
– Jeg jobbet hardt for å legge på meg igjen. Du burde rett og slett være stolt av kroppen din og hva den kan gjøre for deg. Jeg må rett og slett være sterk, og jeg er like sterk som før – om ikke sterkere, sier Vonn.
Tar Lindsey Vonn OL-gull?
Ja!
Det blir medalje
Nei, utenfor pallen
Totalt har Vonn 84 seirer i verdenscupen, 2 VM-gull og 1 OL-gull. Hun er kry over hvordan hun har kommet tilbake i i alpint-eliten – mot alle odds.
– Jeg elsker å utfordre folks perspektiver. Og dette er en utrolig mulighet til å gjøre det, sier Vonn.
Hun er den eldste alpinisten som har vært på pallen.
– Det kunne ikke ha gått bedre. Det var definitivt trivelig å bevise at «alle» tok feil. Men du kjenner deg selv best, du må lytte til dine egne evne, og jeg visste at jeg kunne klare det, sier Vonn til SELF Magazine.
PS! Tirsdagens storslalåm for herrer i Schladming starter kl. 17.45 på Viaplay og V Sport 1. Andre omgang går kl. 20.45.

1 hour ago
2




English (US)