En menneskelig svikt hos Norsk Tipping knuste millionærdrømmene til nordmenn fredag kveld.

- Vilde Elgaaen
- Emilie Rydning
- Sara Nå Aga
- Helge Voll Hustad
- og 1 tilvis færre
– Dette er ille, det må jeg som tilsynsdirektør si. Det er ikke bra, og et selskap med så stor omsetning bør ha bedre sikkerhet, sier direktør i Lotteri- og stiftelsestilsynet Atle Hamar til VG.
Direktør i Lotteri- og stiftelsestilsynet
– Vi er de første til å beklage en sånn type feil og det er noe vi jobber med hver dag, at våre sikkerhetsrutiner skal være gode, og vi har hatt noen feil nå som nå gjør at vi har alle blikk og alle ressurser på sikkerhet, sier Tonje Sagstuen, administrerende direktør i Norsk Tipping til VG.
– Det er bare å beklage for den feilen som har skjedd, sier Sagstuen.
Flere hundre nordmenn har fredag kveld tatt kontakt med VG for å fortelle om en app som viste store lottogevinster som var vanskelige å tro på.
Det hadde de rett i.
Menneskelig svikt hos Norsk Tipping førte til at beløpene de trodde de vant, var multiplisert i stedet for å bli delt.
Les også: Norsk Tipping-trøbbel: Tusenvis har fått feil varsel om millionpremie
Årsaken er at selskapet tar imot premiebeløpene fra Tyskland i Euro, og regner dem deretter om til norske kroner, skriver Norsk Tipping i en pressmelding.
Norsk Tipping opplyste først at feilen hadde blitt gjort i Euro, men korrigerte dette senere til Eurocent.
Ingenting ble utbetalt, noe Hamar i tilsynet også understreker.
Likevel:
– Bedre sikkerhet forventer vi, og det har de sagt de skal ha. Vi forventer at sikkerhet blir satt i høysetet på Hamar, og vet at de prioriterer det.
Hamar sier til VG at de kommer til å be om en rapport om hva som skjedde.
– Så må vi ta dette videre, for å se om det er noe tilsynet skal gå inn i.
Fredagens sak skjer i kjølvannet av flere omtalte feil hos Norsk Tipping det siste året:
- Selskapet er ilagt en bot på 46 millioner kroner etter at VG avslørte feil i den nasjonale trekningen i «Eurojackpot-millionen».
- Norsk Tipping har også fått 36 millioner kroner i bot fordi selskapet i mange uker opplevde feil i muligheten til å utestenge seg selv fra spill dersom man brukte et Apple-produkt.
- I tillegg fikk en spiller, ved en feil, utbetalt 25 millioner kroner, etter å ha spilt på Kong Kasino hos Norsk Tipping. En slik premie er i strid med regelverket. Spilleren betalte pengene tilbake til Norsk Tipping da feilen ble oppdaget. Norsk Tipping fikk en bot på 2,5 millioner kroner.
Kulturminister Lubna Jaffery har adressert feilene hos Norsk Tipping på skriftlig spørsmål fra Høyre-representant Tage Pettersen i Stortinget.
Hamar i Lotteritilsynet har også gjennom VG vært svært kritisk til de interne rutinene i Norsk Tipping.
Selskapet har tatt selvkritikk. Monopolselskapet på Hamar har også satt alt utviklingsarbeid i bero, i påvente av en ekstern gransking av det som har skjedd.
Men det var altså før kveldens ferske feil i Eurojackpot.