Louvre-ranet: Pågrepet på flyplassen – var på vei til Algerie

3 hours ago 1



Politiet hadde overvåket de to mennene i flere dager.

 Gonzalo Fuentes / Reuters / NTBEn krimtekniker undersøker et vindu som trolig har blitt brukt under tyveriet. Foto: Gonzalo Fuentes / Reuters / NTB
Oppdatert mandag 27. oktober kl. 12:38
  • To menn mistenkt for «århundrets ran» på Louvre ble pågrepet lørdag.
  • En av dem ble arrestert på Charles de Gaulle-flyplassen like før avreise til Algerie.
  • Tyvene stjal juveler verdt mer enn 1 milliard kroner.
  • Politiet overvåket dem i flere dager og har gjort 150 DNA-undersøkelser.

Lørdag slo politiet til mot to menn som mistenkes for å ha deltatt i det som kalles «århundrets ran» på Louvre-museet i Paris.

Ranet skjedde for litt over en uke siden, og tyvene fikk med seg juveler verdt mer enn 1 milliard kroner.

Foto: Louvre Museum / Reuters / NTB

Den ene mannen ble pågrepet på Charles de Gaulle-flyplassen like før han skulle ta et fly til Algerie, ifølge France Info. BRI grep inn noen minutter før ombordstigning, lørdag klokken 20.

Han er fransk-algerisk og er tidligere kjent av politiet for tyveri, skriver France Info. En annen mann, en fransk statsborger, ble også arrestert lørdag kveld i Paris-regionen.

 Thibault Camus / AP / NTBKriminalteknikere 19. oktober. Foto: Thibault Camus / AP / NTB

Begge mennene er i 30-årene, melder Le Parisien.

– Jeg kan bekrefte at etterforskere fra BRI gjennomførte pågripelser lørdag kveld. En av mennene som ble pågrepet var i ferd med å forlate landet fra Roissy flyplass, uttalte påtalemyndigheten i Paris.

Roissy flyplass, også kjent som Paris Charles de Gaulle, er Paris' hovedflyplass og en av de travleste i Europa.

Overvåket i flere dager

Politiet hadde overvåket de to mennene i flere dager i håp om å spore opp flere av tyvene og finne de stjålne gjenstandene, melder France Info. Da den ene forsøkte å forlate landet, måtte politiet handle raskt.

Mennene er nå i varetekt og kan holdes i opptil 96 timer. De avhøres i separate rom, og målet er å få dem til å røpe de andre medlemmene.

Det er ikke kjent hvordan mennene stiller seg til anklagene.

Det er i hans interesse å snakke, i den grad ansvaret må fordeles mellom flere personer for å avgjøre hvem som gjorde hva. Og det er helt klart ikke de to personene som er i varetekt som gjorde alt, forteller Christian Flaesch, tidligere direktør for rettspolitiet i Paris.

150 DNA-undersøkelser

Det var søndag 18. oktober brøt fire menn seg inn i Louvre-museet ved hjelp av en lastebil med lift. Kledd i gule vester eller motorsykkelhjelmer knuste de et vindu til Apollon-galleriet, hvor Frankrikes kronjuveler er utstilt.

Med vinkelslipere stjal de åtte uvurderlige smykker som har tilhørt franske monarker, deriblant keiserinne Eugénie, kona til Napoleon III.

 STEPHANE DE SAKUTIN / AFP / NTBUnder flukten mistet tyvene to gjenstander, inkludert keiserinne Eugénies krone, som ble funnet skadet nær museet. Foto: STEPHANE DE SAKUTIN / AFP / NTB

Ranet tok bare syv til åtte minutter å gjennomføre og har fått internasjonal oppmerksomhet.

Politiet har gjort 150 DNA- og fingeravtrykk-undersøkelser på åstedet og sporet ranernes rute gjennom overvåkningskameraer, skrive Le Monde. Gjerningsmennenes bevegelser ble sporet ved hjelp av overvåkningskameraopptak.

De stjålne kronjuvelene er ikke funnet.

Read Entire Article