Flere fly omdirigeres viser Flightradar like etter midnatt.
Publisert 23.09.2025 00:30 Sist oppdatert 4 minutter siden
– Luftrommet over Oslo lufthavn er stengt grunnet ny observasjon av drone, sier Monica Fasting kommunikasjonssjef i Oslo lufthavn, til TV 2.
Like før klokken 23.00 meldte NRK at det hadde blitt observert en drone i nærheten av flyplassen.
– Fly vil bli omdirigert til andre flyplasser, sier Fasting.
Seniorrådgiver Eirik Veum i PST sier til NTB at de er orientert.
– PST holdes informert om situasjonen og oppdateres fortløpende, sier han
Avinor kontaktet politiet i forbindelse med droneobservasjonen.
– Vi agerte på den meldingen ved at patruljen vi har stasjonert på flyplassen forsøkte å lokalisere en drone. Det gjorde de, og denne er nå beslaglagt. Vi har foreløpig ikke funnet en dronepilot, men jobber med dette, sier operasjonsleder Gisle Sveen i Øst politidistrikt til TV 2.
Patruljen observerte dronen like over Jessheim nord, altså ikke direkte over rullebanen eller andre deler av Oslo lufthavn.
– Det er innenfor forbudssonen som gjelder fem kilometer rundt flyplassen. Vi har fått med oss nyheten om Kastrup i kveld, men vi har ingen opplysninger per nå som tilsier at dette har noen tilknytning til det som skjer der. Vi er selvfølgelig årvåkne i forhold til dronebservasjonen, og håper fortsatt å finne dronepiloten.
Ettersom forbudssonen er relativt stor, forteller operasjonsleder Sveen at politiet får inn slike meldinger med jevne mellomrom.
– Det er en viss regelmessighet på slike observasjoner. Det kan ende med anmeldelser, men ofte er det også sivilister som ikke har kjennskap til regelverket. Det viktigste for oss er å få kontakt med dem og forebygge dette, avslutter Sveen.
Ifølge Flightradars oversikt blir flere fly omdirigert fra Gardemoen like etter midnatt.
Klokken 20.30 mandag kveld ble flytrafikken i København stengt etter at flere droner ble observert ved Kastrup flyplass.



















English (US) ·