Minst 17 døde i fengselsopprør i Ecuador

3 weeks ago 10



Sammenstøt mellom flere rivaliserende narkogjenger i et fengsel i Ecuador har ført til at minst 17 fanger er døde, opplyser fengselet.

Publisert: 25.09.2025 19:28

Opprøret brøt ut i et fengsel i kystbyen Esmeraldas nær grensen til Colombia. Først ble det opplyst at ti personer var funnet døde i to avdelinger, men litt senere torsdag ble tallet på døde oppjustert til 17, ifølge landets fengselsvesen.

Så sent som mandag ble 13 innsatte og en fengselsbetjent drept i det sørvestlige Ecuador. Overfylte fengsler er blitt operasjonssentre for organiserte kriminelle grupper, og siden februar 2021 har gjengkriger herjet i fengslene. Mange innsatte som er drept, er både lemlestet og brent.

Klemt mellom verdens to største kokaineksportører – Colombia og Peru, har landet med sine 17 millioner innbyggere opplevd en økning i vold og drap. Rivaliserende gjenger med bånd til narkotikakarteller i Mexico og Colombia kjemper om kontroll.

Mer enn 70 prosent av all kokain som produseres i verden, passerer nå gjennom havner i Ecuador, ifølge myndighetene.

Read Entire Article