– Denne våren er helt kaos. Det er bare å hive seg rundt, sier proffsankeren Jim-André Stene.
Publisert: 25.04.2025 07:58 | Oppdatert: 25.04.2025 08:14
Kortversjonen
- Våren i år er mer uforutsigbar enn vanlig. Den tidlige og varme sesongen påvirker både naturen og innhøstingen.
- Ramsløk, som vanligvis modner senere, høstes nå i Trøndelag, og mange ville vekster vokser raskt.
- Tidlig blomstring gir stress for bønder. Tiden for innhøsting og pollinering blir kortere, og frostfare kan true avlinger.
Sammendraget er laget ved hjelp av kunstig intelligens (KI) og kvalitetssikret av Aftenpostens journalister.
– Alt kommer samtidig, og ingenting stemmer med kalenderen, sier daglig leder i Trøndelag sankeri, Jim-André Stene.
Sankeriet høster ville vekster i naturen som sendes til restauranter over hele landet. Nå har han nettopp sendt av gårde 86 kilo ramsløk.
Den populære «gourmet-hvitløken» pleier vanligvis ikke melde sin ankomst på Nordmøre før om flere uker. Men nå er det plutselig høysesong.
For å koordinere troppene på 16 erfarne sankere har han laget seg en sankekalender som viser når de ulike vekstene normalt kan plukkes. For de andre årstidene pleier kalenderen å stemme godt. Men for våren er det verre.
– Den er mer ustabil. Særlig i år og i fjor er ting kommet veldig mye tidligere, sier han.
Våren er en lunefull tid. Men selv om ankomsten varierer kraftig fra år til år, er den lange trenden klar: Våren kommer langt tidligere enn før. Det skyldes i stor grad våre utslipp av klimagasser, som gir global oppvarming.
Årets mars var over to grader varmere enn normalt i Norge. April har så langt vært minst 2–4 grader varmere enn normalt i hele Sør-Norge, ifølge Meteorologisk institutt.
Til helgen blir det varmere, og i neste uke er det meldt sommerdager med temperaturer over 20 grader i Sør-Norge.
– Det er ingenting i varselet som gjør at april ikke vil ende varmere enn normalt, sier vakthavende meteorolog Hanne Beate Skatytør.
Delikatesser popper opp
Hva gjør de varme vårmånedene med naturen? Du har sikkert registrert at kirsebær og moreller blomstrer tidligere enn de pleier, at bjørka spretter, og at hvitveisen allerede nesten er på hell.
De som lever av og tett på naturen, ser det tydeligere:
At alt spretter så tidlig, gjør ikke bare at sesongen forskyves.
– Når det blir veldig varmt med sommertemperaturer tidlig på sesongen, blir vekstsesongen enda kortere. Ting skyter opp på noen få dager og blir ikke like robuste som når vekstene bruker mer tid på å bli kraftige, sier Stene.
– Ganske sykt og uvanlig
Også på mottakssiden – i restauranten Kolonihagen på Frogner i Oslo – har kjøkkensjefen måttet kaste seg rundt.
– Alt har skjedd på et par uker. Vi har gullstjerne samtidig som spisslønnen blomstrer og ramsløken kommer i Trøndelag. Det er ganske sykt og uvanlig – jeg har ikke vært borti det før, sier Jørgen Ravneberg.
Resultatet er at de ikke har tid til å ta vare på alle de ville godsakene før de forsvinner.
– Jeg prioriterer å ta inn ramsløken og bearbeide den, men jeg skulle gjerne også gjort noe med lønneblomstene og fiolene, sier han.
– Våren i år kan sammenlignes med det Danmark har hatt i mange år sankemessig. Det er litt skummelt, sier han.
– Neste uke kan du sikkert stå og se på at det eksploderer. Det ser veldig vakkert ut, men når det blir så høy varme, blir det kortere blomstring. Tiden eggcellen kan bli befruktet, blir kortere, sier førsteamanuensis Siv Fagertun Ramberg.
Da blir det desto viktigere at biene er kommet ut og er i form, så de rekker å gi sitt bidrag til pollineringen.
Det vakre ytre på Magda kan dessuten skjule et indre drama.
– Treet går i beredskapsmodus når oppvarmingen går bråere. Den raske blomstringen er et stressymptom: Planten vil blomstre og sette frukt fordi den tror den skal dø, forklarer hun.
Kort vekstsesong og søvnløse bønder
Tidlig blomstring byr på flere farer for frukt og bær:
- Faren for frostnetter er større. Det kan drepe blomstene og dermed ødelegge avlingen.
- Går det riktig fort, kan blomstene skyte før tælen har gått, og planten kan trekke til seg vann gjennom røttene.
– Det er det ikke stor fare for nå, men den tidlige våren gir nok både søvnløse netter, stress og mye jobb for produsentene, sier hun.
For hageeiere kan konsekvensen bli at frukt og bær modner mens de er bortreist på ferie. Mens man før høstet solbær i august, er de nå stort sett modne i juli.
– Ettersom temperaturen generelt har økt gjennom mange år i snitt, har også tiden fra blomstring til innhøsting blitt kortere, sier hun.