Mye folk, flere skader og slagsmål. Slik endte folkefesten.

4 hours ago 2



For det meste har det gått fint for seg, men det har likevel vært mye fyll, ordensforstyrrelser og slagsmål, ifølge politiet.

Flere fotballfans endte natten i fyllearresten, blant annet i Oslo, Bergen, Hamar, Haugesund og flere steder i Agder.

Folkemengde ser fotballkamp med Erling Braut Haaland på storskjerm utendørs. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)
En vekter i gul vest observerer en stor folkemengde utendørs foran en blå vegg. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

Rundt 2000 tusen mennesker tok turen til Ålesund sentrum for å se kampen.

Frederik Winness Ringnes / NRK

Samtidig har politiet hatt flere bortvisninger i løpet av natten. I Oslo, der det var rundt 104.000 mennesker samlet i sentrum ved kampstart, ble 50 personer bortvist.

Det har også vært flere voldshendelser. I Stavanger ble en person slått i ansiktet, og på et utested i Alta fikk en person et ølglass i hodet. En kvinne i Harstad fikk også et glass i hodet.

I Bergen måtte politiet bruke pepperspray mot en mann på Zachariasbryggen som begynte å slåss med flere personer. Han skal ha bitt flere, i tillegg til å sparke, spytte på og true politiet.

Stor folkemengde foran en scene utendørs i skumringen. Mange har på seg norske landslagsfarger. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)folk går over ei grasslette med masse søppel på

Mange folk var samlet i Nygårdsparken i Bergen

Maria Gunnarsdotter Svedal / NRK

Det har også vært hendelser hvor vektere har blitt utsatt for vold. En av de mer alvorlige hendelsene skjedde i Spikersuppa i Oslo, der en vakt ble slått i hodet med et knokejern.

45 til legevakten i Oslo

Mellom midnatt og klokken 7 søndag morgen måtte 45 personer innom legevakten i Oslo.

Det bekrefter assisterende avdelingsleder ved Oslo skadelegevakt, Martine Enger.

Det er omtrent like mange som under nyttårsfeiringen, natt til 18. mai, etter Pride-paraden natt til 28. juni og etter Brasil-kampen natt til 6. juli, ifølge Enger.

– Dette er flere enn på de fleste helgenetter, sier hun.

Tomme ølglass og søppel på langrekker av benkebord etter et arrangement. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)En haug med sammenlagte paraplyer ligger på bakken. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

Dagen derpå på Frogner Stadion

Peder Bergholt / NRK

For 24 av pasientene er det journalført at skaden skal ha skjedd i forbindelse med kvartfinalen mellom Norge og England i VM.

– Men generelt var mange alkoholpåvirket slik at antall skader som var direkte relatert til fotballfeiringen er vanskelig å anslå nøyaktig, sier Enger.

Hun legger til at ingen skader skjedde i forbindelse med roing.

– Voldsom lyd

Rundt 135.000 mennesker var samlet i bykjernen i Oslo i forbindelse med kvartfinalen. Det oppsto kø og trengsel da titusenvis av mennesker skulle forlate byen etter at kampen var over.

Passasjerene på en nattbuss måtte forlate bussen da et dekk punkterte.

– Det var en voldsom lyd, og bussen på en måte lettet og landet igjen, sier en passasjer til NRK.

Mannen, som ikke ønsker å stå frem med navn, forteller at bussen var svært full.

– Jeg skvatt jo veldig og tenkte, «Oi! Hva i alle dager var det?» Jeg håpet at det ikke var en eksplosjon.

I likhet med flere andre passasjerer tok han beina fatt på siste strekk av hjemturen.

– Stort trykk

Ruters pressevakt, Eilif Swensen, sier til NRK at det var snakk om en punktering. Natt til søndag kunne Ruter ikke bekrefte årsaken.

Swensen forteller også at det var en hektisk natt for kollektivtrafikken.

– Det var jo selvfølgelig et stort trykk etter kampslutt. Det var mange i sentrum, men noe færre enn det som var estimert på forhånd, sier han.

Ruter hadde satt inn flere busser og utvidet åpningstiden for T-banen og trikken.

– Men det er klart at det er mange mennesker, sier han, og legger til at de har inntrykk av at de fleste oppfører seg bra.

Publisert 12.07.2026, kl. 09.38 Oppdatert 12.07.2026, kl. 09.44

Read Entire Article