Om litt over fire måneder snur sola, og så er det strake vegen.
Publisert: Publisert:
For mindre enn 20 minutter siden
Drøset
Drøset er et skråblikk skrevet av utvalgte journalister i Aftenbladet.
– Vi er heldige som har fått med oss coachen Preben Lycke på fagdagen. Han har noen gode råd til de av dere som kjenner at det er tungt å komme tilbake på jobb etter flere ukers slaraffenliv. Værsågod, Preben!
– Takk, takk. Herlig å være her. Herlig å se så mange skjønne mennesker. Dette må være en superduper arbeidsplass. Og det er noe å tenke på, dere. For vi går jo ikke bare på jobben for å tjene penger, ikke sant?
– Eh.
– Nja.
– Tenk, dere, hvis dere kunne hatt sommerferie i et helt år, for eksempel, tenk hvor kjedelig det hadde blitt etter hvert.
– Jeg ville ha badet hver dag.
– Jeg ville ha sittet i skyggen og lest bøker. Og badet når jeg ble for varm.
– Jeg vill…
– Okeiokei, men hør, dere. På jobben er dere til nytte. Dere bidrar til det produktet dere skaper, i fellesskap, hver dag. Er ikke det en god følelse?
– Jeg trengs hjemme også. Jeg burde ha skiftet kledningen på huset, men det har jeg ikke råd til hvis jeg ikke møter opp her.
– Jeg burde ha vasket hele huset etter ferien.
– Jeg har en tante i Sandnes som har vrikket foten og …
– Nettopp! Det er veldig bra at dere er til nytte på flere områder. Det gir mening i livet, og det er viktig nå når vi går høsten i møte og julekakene dukker opp i butikken om to-tre uker. Når dagene blir kortere, regnet kommer oftere og dere ikke lenger kan gå i kortbukse, er det lett å få tungsinnet over seg. Men så, rett før jul, når alt er på det mørkeste, snur sola igjen, og da går det mot lysere tider. Da er det bar…
– Et halvt år til vi igjen kan håpe på 20 grader?
– Jo da, men det er jo noe å se fram til, er det ikke? Og en ny sommerferie. Noe å glede seg til, hva?
– Til vi igjen skal ha flere uker fri fra jobben? Men det er jo ikke noe å glede seg til, for da bidrar man jo ikke med noen ting?
– Jo, men ferien smaker bedre når den er fortjent, etter at man har jobbet høst, vinter og vår. Tidligere denne uken vant en Oslo-mann nesten 170 millioner kroner i Vikinglotto. Han får ikke et mer meningsfullt liv hvis han slutter i jobben. Er dere ikke enige?
– Jeg hadde slutten på dagen. Glatt. Jeg hadde gitt balla i oppsigelsestiden.
– Jeg også.
– Jeg hadde gått ut oppsigelsestiden, bare for løye.
– Herlig. Men da er jeg ferdig. Jeg må springe. Må rekke et fly.
Publisert:
Publisert: 15. august 2025 15:01