Nå er det klinkende klart. Trump vil skrive om reglene: – Jeg tuller ikke

1 week ago 21



Donald Trump sier han ønsker en tredje periode som president. Nå forsøker presidenten å få amerikanerne med seg på den svært kontroversielle ideen.

USAs president Donald J. Trump er ikke fornøyd med bare to presidentperioder, som alle amerikanske presidenter er begrenset til av landets grunnlov. Foto: Kevin Mohatt / Reuters

Publisert: 25.04.2025 09:29 | Oppdatert: 25.04.2025 09:43

Kortversjonen

Tidligere utspill fra Donald Trump som antydet at han vil søke en tredje periode som president i USA, ble lenge avfeid.

Det var bare «trolling» av politiske motstandere eller et forsøk på å være morsom, hevdet republikanske støttespillere.

Men som mange vet, er det ofte sannhet i en spøk. I et intervju med NBC i mars i år gjorde presidenten det klart at han mener alvor.

– Mange vil at jeg skal gjøre det. Jeg tuller ikke, men det er altfor tidlig å tenke på det, sa han da.

Nå er det kommet enda tydeligere tegn. Team-Trump mener alvor. Dermed brygger det opp til kamp om USAs grunnlov.

Nye produkter i hyllene

Trump Store er det offisielle utsalgsnettstedet til The Trump Organization. Der selges produkter som den kjente Maga-capsen og en lang rekke andre Trump-varer.

Torsdag kom det noen nye varer i hyllene, som denne T-skjorten:

«The future looks bright! Rewrite the rules with the new Trump 2028 T-shirt», står det skrevet. Foto: Skjermdump Trump Store

Trump Store selger nå også capser og boks-kjølere som reklamerer for nok en presidentperiode for Trump.

Disse produktene trender nå på Trump Store. De ble lagt ut torsdag. Foto: Skjermdump Trump Store

Trumps sønn Eric Trump la torsdag også ut et bilde av seg selv på X. Der er han iført den nye capsen «Trump 2028», som viser til neste presidentvalg i USA.

Liker kongelige

USAs president har i flere omganger uttalt seg svært positivt om kongelige. Tidligere denne måneden hyllet han britenes konge Charles, som han sier han har «stor respekt for».

Under møtet i Det hvite hus med Jonas Gahr Støre og den norske delegasjonen torsdag tok Trump seg tid til å hylle Norges konge.

– Jeg respekterer kongen. Han er høyt respektert i Norge. Det er ikke en enkel jobb, han gjør en god jobb, sa Trump.

Trump-administrasjonen er heller ikke fremmed for å forsterke budskap som fremstiller Trump som en konge.

Store hindere

En tredje presidentperiode for Trump er foreløpig langt unna.

USAs styresett er i stor grad formet av ønsket om å unngå de europeiske kongehustradisjonene som preget Europa før og under den amerikanske revolusjonen.

Landet valgte å bli en republikk og fikk president som statsoverhode, for å sikre at makten ikke skulle gå i arv innen én familie. I 1951 ble det 22. tillegget i USAs grunnlov ratifisert.

Franklin D. Roosevelt hadde da sittet som president i over tolv år etter å ha blitt valgt til fire påfølgende perioder, noe som var unikt i amerikansk historie. Tidligere presidenter hadde frivillig, med George Washington som forbilde, begrenset seg til to perioder.

Siden 1951 har altså to presidentperioder vært en lovfestet begrensning.

Å endre grunnloven ved å oppheve to-periodersgrensen vil kreve enten et to tredjedels flertall i Kongressen eller at to tredjedeler av delstatene blir enige om å innkalle til en grunnlovskonvensjon for å foreslå endringer.

Endringene må deretter ratifiseres av tre fjerdedeler av delstatene.

Det anses som usedvanlig vanskelig å få til.

Enkelte politikere har imidlertid støttet ideen om å endre grunnloven. Representant Andy Ogles fra Tennessee har foreslått å endre grunnloven slik at en president kan velges tre ganger, så lenge det ikke er snakk om tre sammenhengende perioder.

Reklamekampanjen The Trump Organization nå har igangsatt, tyder på at presidenten forsøker å påvirke flere i den retningen.

Det trengs, om Trump skal få det som han vil. En meningsmåling fra Reuters/Ipsos fra april viser at 53 prosent av republikanerne mener Trump ikke bør stille igjen i 2028.

Read Entire Article