Nå skal de prøve å slepe skipet til havs

4 weeks ago 36



Det var tidlig torsdag morgen at det svære skipet kom seilende rett inn i fjæresteinene på Byneset like utenfor Trondheim.

Kun noen meter fra stuevinduet til Johan Helberg stoppa ferden, og siden har skipet stått bom fast i fjæra.

Men tirsdag blir den ubudne gjesten forhåpentligvis fjerna fra tomta.

Klokka 10 hektes kabler til skipet og forsøket starter med å slepe det 10.000 tonn tunge skipet av grunn.

Daglig leder i Taubåtkompaniet, Ola T. Bjørnevik, er optimistisk før de går i gang.

– Vi er rimelig sikre, men helt sikre kan vi ikke være. Vi vet ikke hvordan bunnen er under skipet. Vi vet at det står på fjell, men da er spørsmålet hvilken formasjon det er på fjellet og om det går langt inn i dobbeltbunnen, sier Bjørnevik.

Mandag ble flere konteinere å mellom 40–20 fot løfta av skipet og satt på lektere og frakta ti Orkanger. Foto: Taubåtkompaniet

Gjort lettere

Det er Taubåtkompaniet som har fått jobben med å trekke NCL Salten fra land.

Søndag og mandag pågikk det lossing av konteinere fra skipet for å gjøre det lettere foran. Det skal gjøre det lettere å dra det fra land.

Vi fikk lossa 1300 tonn med last i går. Vi har letta det så mye som mulig. Vi har ingen garantier for at vi greier å få den av i dag, men vi skal gjøre et forsøk, sier Bjørnevik.

Konteinerne som er løfta av er satt på lektere og frakta til Orkanger havn.

Se direkte fra klokken 10.

Liten fare for forurensning

På lavvann er det mulig å se at NCL Salten har fått skader i skroget etter kollisjonen med fjell. Forpiggen har et hull som har tatt inn vann under høyvann.

Skipet står i tillegg på fjell og man er usikker på formasjonen på fjellet under skipet.

– Utfordringa er om det er mange fjellnabber som står opp i båten og kan huke seg fast når vi trekker det av. Da får vi det ikke av, sier Bjørnevik.

Men selv om det er hull i forpiggen, så lekker den ikke olje. For den er det kun luft ifra før av.

– Oljen er såpass langt inne i båten at det ikke er noen fare for forurensing her, sier Bjørnevik.

Det er heller ingen fare for at skipet vil synke i forbindelse med at den trekkes av land.

Flere leirskred

Det har gått flere leirskred i området rundt skipet etter at det havna i fjæra.

Lørdag ble fire boliger evakuert, men de fleste har fått komme tilbake til hjemmene sine.

Tirsdag er det fortsatt én familie som ikke har fått komme tilbake på grunn av rasfaren.

– Vi har tett dialog med de som er evakuert. Men dessverre kan vi ikke si noe ennå om når de kan flytte hjem. Vi jobber så fort vi kan med å få grunnlag til å kunne si at det er trygt, har teknisk sjef Tomas Eidsmo i Trondheim kommune fortalt NRK.

SKRED: I forbindelse med at skipet NCL Salten har kjørt på land, er det gått et nytt skred.

KJARTAN OVESEN/NRK

Blitt en attraksjon

Historien om Johan som våkna opp med et konteinerskip i hagen har gått verden rundt. Ulykka er omtalt i blant annet New York Times, The Guardian, BBC og Al Jazeera.

Det spektakulære synes av det store konteinerskipet i fjæra utenfor Trondheim har også fått skuelystne til å valfarte til stedet.

Det er tidvis meldt om trafikkaos i området med folk og syklister som har tatt turen for å se på skipet.

Noen har også oppretta lokasjonen Byneset konteinerhavn i Google Maps. Der har flere lagt igjen humoristiske anmeldelser av Trondheims nye «attraksjon»

«Her kan du nyte kaffe og shipspotting. Det er fascinerende hvor nærme man kan komme skipene her, men det er alltid det samme skipet» skriver en.

Noen har lagt til stedet konteinerskipet kjørte i land på som ei ny konteinerhavn og attraksjon i Trondheim

Foto: Skjermdump / NRK

Publisert 27.05.2025, kl. 09.10 Oppdatert 27.05.2025, kl. 09.27

Read Entire Article