Den israelske statsministeren uttaler seg etter flere israelske angrep mot Syria onsdag.
Publisert: 16.07.2025 14:50
Israels statsminister Benjamin Netanyahu kaller situasjonen sør i Syria «svært alvorlig». Han ber drusere i Israel om å ikke krysse grensen til Syria, og advarer om at de kan bli bortført eller drept dersom de gjør det.
Tidligere onsdag skal det israelske militæret (IDF) ha angrepet mål i nærheten av det syriske militærets hovedkvarter. Angrepet skal også ha truffet forsvarsdepartementet i hovedstaden Damaskus.
Onsdag ettermiddag norsk tid melder flere syriske statlige medier om et nytt israelsk angrep i nærheten av forsvarsdepartementet og det syriske presidentpalasset.
Israel truer med å gripe inn i Syria
Den israelske forsvarsministeren at IDF, det israelske militæret, sier onsdag at Israel vil fortsette med store styrker i Sweida.
Minst 248 mennesker har mistet livet i den syriske provinsen Sweida sør i landet. Dødsfallene kommer etter flere dager med sammenstøt som utløste innsetting av regjeringsstyrker.
Rundt halvparten av verdens drusere lever i Syria, mens de fleste av de øvrige bor i Libanon og Israel og de israelskokkuperte Golanhøydene. I Israel regnes druserne som en lojal minoritet, og drusere tjenestegjør ofte i forsvaret.
Israel har advart myndighetene i den syriske hovedstaden Damaskus mot å angripe druserne, og Israel har truet med å gripe inn i Syria for å forsvare den religiøse minoriteten.