Jens Stoltenberg innkalte Norges pengesjefer etter Aftenposten-avsløring om Oljefondets investeringer i Israel. I møtet understreket han sakens alvor og betydning.
Publisert: 06.08.2025 12:36 | Oppdatert: 06.08.2025 13:28
Aftenposten dokumenterte mandag at Oljefondet har investert i et selskap som driver vedlikehold på israelske krigsfly, og kjøpt seg ytterligere opp i selskapet, som heter Bet Shemesh Engines, etter at Gazakrigen startet.
Dette til tross for at regjeringen allerede i november 2023 slo fast at Israels krigføring på Gazastripen er i strid med folkeretten.
Nyheten førte til at finansminister Jens Stoltenberg tirsdag krevde en ny gjennomgang av Oljefondets investeringer.
Understreket sakens alvor
Onsdag formiddag hadde sjefen i Oljefondet, Nicolai Tangen, og sjefen i Norges Bank, Ida Wolden Bache, et møte med Jens Stoltenberg i Finansdepartementet.
I møtet understreket finansministeren sakens alvor og betydning, og at oppfølgingen må skje så snart som mulig, opplyser Finansdepartementet til Aftenposten.
– Møtet var en oppfølging av brevene finansministeren sendte tirsdag, i lys av den forverrede situasjonen på Vestbredden og i Gaza, og spørsmål om fondets enkeltinvesteringer, heter det.
Ble sperret
Utenfor møtet, som fant sted i Finansdepartementet, var det i underkant av ti demonstranter som sperret for utkjøringen.
Palestina-demonstrantene ropte «Oljefondet ut av Israel nå» til to svarte biler som forsøkte å kjøre ut av parkeringsplassen til departementet. Etter et par minutter kom også politiet til stedet.
De svarte bilene fikk dermed hjelp av politiet til å kjøre ut.