Norge smeltet: 27 varmerekorder

2 weeks ago 5



Forrige måned var den tredje varmeste julimåneden som noen gang er registrert i Norge. Ved 27 værstasjoner ble det satt nye varmerekorder.

En varm kveld ved Maridalsvannet i Oslo i midten av juli, da det var meldt tropenatt i samtlige av landets fylker. Foto: Jan Langhaug / NTB

Publisert: 01.08.2025 14:19 | Oppdatert: 01.08.2025 14:43

Det opplyser Meteorologisk institutt. Snittemperaturen i juli lå 2,8 grader over normalen.

Midt i måneden var det uvanlig varmt i alle landsdelene. Perioden mellom 12. og 25. juli var den desidert varmeste 14-dagersperioden som noen gang er målt i Norge.

– Lengden på perioden og de høye temperaturene gjennom døgnet i alle deler av landet var veldig spesielt denne gangen. Denne typen varmerekorder er blitt mer sannsynlige med klimaendringene, sier Ketil Isaksen, klimaforsker ved Meteorologisk institutt.

Samtlige norske fylker hadde værstasjoner som registrerte hetebølge og temperaturer over 30 grader. Hetebølgen i Evenstad i Stor-Elvdal var den lengste som noen gang er registrert i Norge – med 15 dager på rad med temperaturer på minst 27 grader.

Også flere andre værrekorder ble slått:

* Ved Færder fyr var det ti netter i strekk der temperaturen på natta ikke falt under 20 grader. Dette er den lengste sammenhengende perioden med tropenetter som noen gang er registrert i Norge.

* Namsskogan og Gartland i Trøndelag hadde den lengste sammenhengende perioden med tropedager som så langt er registrert. I 13 dager i strekk ble det målt temperaturer på minst 30 dager.

Read Entire Article