Norge til finale i stafett-VM – klare for Tokyo-VM

3 hours ago 3



Det ble en nervepirrende opptur for Norge i semifinalen under stafett-VM i Kina.

Henriette Jæger hadde sisteetappen for Norge. Foto: MARTIN BERNETTI / AFP / NTB
  • Herman Folvik, VG

    Herman Folvik, VG

Publisert: 10.05.2025 15:18

Forutsetningene var enkle før lørdagens 4x400 meter-stafett:

  • De to raskeste lagene fra tre semifinaler, kvalifiserer seg for både søndagens finale og friidretts-VM i Tokyo i september. De to beste tidene utover dette er også kvalifisert som «lucky loser».

Og det var tiden som reddet Norge – representert av Josefine Tomine Eriksen, Amalie Iuel, Elisabeth Slettum og Henriette Jæger – i regnværet i kinesiske Guangzhou.

USA og Frankrike ble for sterke i heat én. Norge kom i mål som nummer tre med 3.26,61 minutter – 51 hundredeler bak den norske rekorden. Stafettjentene måtte dermed vente i rundt 20 minutter for å se hvordan tiden sto seg mot de to andre heatene.

Og etter tredje heat, viste det seg at Norge hadde klart beste «lucky looser-tid». Av samtlige lag var det kun USA (3.26,05), Spania (3.26,25) og Frankrike (3.26,46) som løp raskere enn Norge.

Italia, Canada, Sør-Afrika og Tyskland gikk også videre til søndagens finale.

Elisabeth Slettum, Amalie Iuel, Lakeri Ertzgaard og Josefine Tomine Eriksen fra OL i Paris i fjor. Foto: JEWEL SAMAD / AFP / NTB

I fjor ble Norge nummer fem i stafett-VM.

Den norske rekorden på 3.26,05 kom fra da kvinnene røk ut av semifinalen i EM i Roma i fjor. I OL ble stopp i semifinalen med 3.28,61.

PS! Laura van der Veen og Lakeri Ertzgaard er også med i den norske troppen. Sistnevnte har vært syk de siste dagene.

PS2! Lagene som ikke kvalifiserte seg til finale, får en ny sjanse til å sikre seg plass i VM i Tokyo søndag. Det skal da være tre «trøsteheat», hvor de to beste fra hvert heat blir klare for Toyko.

Read Entire Article