Økt privatisering ser ut til å gi dårligere resultater for pasientene

7 hours ago 2



Forskere mener at utkontraktering til private sjelden har positiv effekt på kvaliteten av helsetjenester, skriver innleggsforfatterne. Illustrasjonsfoto: Shutterstock, NTB

Økt privatisering ser ut til å gi dårligere resultater for pasientene, ifølge en vitenskapelig oversiktsartikkel.

Publisert: 24.08.2025 18:27

Siden 1980-årene er mange offentlige helsetjenester blitt privatisert. Politikere har håpet at blandede markeder med innslag av privat sektor kan forbedre omsorgskvaliteten til en lavere kostnad. Målet er også at private tilbydere kan bidra med nye og innovative tilnærminger og kutte unødvendig byråkrati.

En populær form for privatisering er utkontraktering (outsourcing). Det vil si at en offentlig finansiert tjeneste beholder beslutningsmyndigheten, men lar en privat organisasjon utføre selve tjenesten.

Tendens til dårligere helsemessige utfall

I en vitenskapelig oversiktsartikkel har to forskere ved universitetet i Oxford undersøkt hvilken påvirkning utkontraktering har hatt på kvaliteten på omsorgen. De identifiserte 322 artikler, hvorav 13 med høyest kvalitet ble tatt med i analysene. Alle de 13 studiene var oppfølgingsstudier, hadde sammenligningsgruppe og var gjort i høyinntektsland: USA, Canada, Sør-Korea, Tyskland, Kroatia, England, Italia og Sverige.

Studiene viste at private sykehus ofte har høyere effektivitet og inntjening sammenlignet med offentlige sykehus, i hovedsak på grunn av selektivt pasientinntak og bemanningsreduksjoner.

Ingen studier fant at økt privatisering samsvarte med bedre helseutfall hos pasientene

I to studier fra Tyskland hadde man undersøkt effekten på legedekningen etter privatisering. De viste at antallet leger ikke ble redusert, i motsetning til de fleste andre yrkesgruppene.

Resultatene viste også en generell tendens til dårligere helsemessige utfall for pasienter ved økt privatisering. Ingen studier fant at økt privatisering samsvarte med bedre helseutfall hos pasientene.

Mer kunnskap

Studien fra Sverige fant at privatiseringsreformen førte til forbedringer i omsorgskvaliteten i hele landet, men at områder med størst grad av privatisering hadde dårligere kvalitet sammenlignet med områder med mindre privatisering.

Til tross for mange studier er det stadig store hull i litteraturen, spesielt med henblikk på helseutfall. Det finnes ingen randomiserte studier, og det er usannsynlig at slike vil bli gjort.

Samlet sett mener forskerne at det vitenskapelige grunnlaget for ytterligere privatisering av helsetjenester er svakt, og at utkontraktering sjelden har positiv effekt på kvaliteten av helsetjenester. Selv om privatisering kan redusere kostnader, ser det ut til å gå på bekostning av omsorgskvaliteten.

Mer kunnskap er nødvendig for å forstå når utkontraktering kan bidra til økt kvalitet og ikke bare reduserte kostnader.

Read Entire Article