Oliver Tomassen Granum (15) døde i akeulykken på Biri

2 hours ago 3



Det var ungdomsskoleeleven Oliver Tomassen Granum (15) som omkom i akeulykken på Biri fredag ettermiddag.

 PrivatOMKOM: Oliver Tomassen Granum. Foto: Privat
Oppdatert tirsdag 24. februar kl. 12:33

Frigivelse av navnet skjer i samråd med de pårørende.

– Familien har bedt meg formidle at de er svært takknemlige og rørte over omsorgen og engasjementet de har opplevd i nærmiljøet. Det har betydd enormt mye, sier Torvild Sveen, som uttaler seg på familiens vegne.

– Oliver var en litt stille og beskjeden gutt, men med gode venner i sin omgangskrets, beskriver han.

Sveen kommer selv fra Biri Øverbygd, og bor noen kilometer fra familien som er rammet. Han er godt kjent i lokalmiljøet, og er tidligere ordfører i Gjøvik.

– Etter ulykken har det vært viktig for den nærmeste familien å få bearbeide sjokket og sorgen i ro og mak. De har fått god støtte fra familie, venner og hjelpeapparatet, sier han.

Han understreker hvor sårbart et lite lokalsamfunn kan være. Med rundt 2500 innbyggere merkes slike tragedier sterkt.

– Det er et voldsomt sjokk, særlig for et lite samfunn. Samtidig er det sterkt å se hvordan bygda stiller opp for hverandre også i vanskelige tider.

Sveen har opprettet en Spleis i samråd med familien, slik at de slipper økonomiske bekymringer i tillegg til sorgen.

– Vi må bidra med det vi kan. Det er umulig å sette seg inn i hvordan de nærmeste har det, men vi er mange som kjenner på en maktesløshet over det som har skjedd. Spleisen blir på mange måter et uttrykk for deltakelse i sorgen for mange, og jeg tror det derfor er så mange som også har sluttet opp om den, sier Sveen.

Etterforsker saken

Ulykken skjedde fredag da ungdomsskolen hadde aktivitetsdag på den siste dagen før vinterferien.

Over hundre elever var med på aktivitetsdagen, og Oliver var én av flere elever som akte sammen på en spesiell akematte på et jorde.

Flere ungdommer var vitne til ulykken. Til tross for livreddende førstehjelp var det ikke mulig å redde livet til 15-åringen, og han ble erklært død på stedet.

 Fredrik Ouren Jostad / VGSamme kveld som ulykken ble det tent lys i kirken. Foto: Fredrik Ouren Jostad / VG

Etterforskningen av ulykken har fortsatt høy prioritert hos politiet. Det er gjennomført vitneavhør og kriminaltekniske undersøkelser, men politiet kan per nå ikke opplyse mer om hendelsesforløpet eller hva vitner har fortalt i avhør.

– Den viser at skadene er forenlig med kollisjon med noen mindre trær, opplyser politiadvokat Einar Gauslaa Bergem.

Ingen av de andre som var med på akematten skal ha kommet fysisk til skade i ulykken.

 Fredrik Ouren Jostad / VGEtter ulykken ble det tent lys i den lille bygda. Foto: Fredrik Ouren Jostad / VG

Ulykken skjedde fredagen før vinterferien, kommunen har likevel hatt et tilbud til ungdommen i kommunen.

– Nå er det åpen ungdomsklubb med bemanning fra kommunens ungdomteam, det er Røde Kors som bemanner ungdomsklubben, og idrettshall nå i vinterferien. Og så vil det bli holdt en minnestund på skolen når den begynner igjen, sier varaordfører i kommunen, Kjersti Bjørnstad.

Første mandag etter vinterferien skal skolen holde minnestund på Biri Ungdomskole for 15-åringen.

Read Entire Article