Opplever auka GPS-jamming: Tar grep i nord

1 day ago 3



Regjeringa opprettar eit nytt kontor for Nasjonal kommunikasjonsmyndigheit (Nkom) i Tromsø.

Det gjer dei for å styrke sikkerheit og beredskap i nord.

Årsaka er aukande GPS-forstyrringar i Aust-Finnmark, på Svalbard og i Barentshavet.

– Auka nærvær i nord, og i Tromsø, er viktig for å styrke sikkerheita i Noreg.

Det seier digitaliserings- og forvaltningsminister Karianne Tung (Ap).

Digitaliseringsminister Karianne Tung (Ap) som sitter ved et bord.

Digitaliserings- og forvaltningsminister Karianne Tung (Ap) lanserte nyheita på satellittselskapet KSAT i Tromsø.

Foto: Tove Jensen / NRK

Måndag besøkte ho Tromsø.

Ministeren hadde nyheita om etableringa med seg i bagasjen.

– Nasjonal kommunikasjonsmyndigheit speler ei viktig rolle i å trygge sikkerheita vår. Det trygger sikkerheita vår. Det gjer dei med å føre tilsyn og kontroll, og å finne ut av GPS-signal som blir forstyrra, seier Tung.

Strategisk knutepunkt

Tromsø-kontoret skal betre beredskapen i nord etter aukande GPS-forstyrringar som jamming og spoofing.

Nkom har over tid sett at forstyrringane utgjer alvorlege sikkerheitsutfordringar for mellom anna sjøfart og transport.

Nkom-direktør John-Eivin Velure seier Tromsø er eit strategisk knutepunkt for å handtere utfordringane i Finnmark og Svalbard.

– Vi skal klare å komme oss nord, sør og aust i landsdelen på ein god måte. Det er samarbeidsaktørar her i Tromsø. Og det er eit godt rekrutteringsgrunnlag når vi skal få tak i kompetente fagfolk, seier han.

Nkom-direktør John-Eivin Velure

Nkom-direktør John-Eivin Velure.

Foto: Håkon Iversen / NRK

Så seint som førre veke slo fiskarar bekymringsalarm. Både Kystvakta og fleire fiskefartøy har mista GPS-signala ved fleire høve i august.

Nkom opplyste sjølv i juni at det over lengre tid har vore daglege GPS-forstyrringar i luftrommet over Aust-Finnmark knytt til jamming.

Også Svalbard er utsett.

– Når forstyrringane «narrar» signala, kan vi ikkje lenger stole på apparata. Det gjeld enten ein er i fly eller til havs. Det er alvorleg, for dette er kritisk infrastruktur, seier han.

– Løyser ikkje alt

Direktøren i Nkom seier at nærværet i Tromsø vil gi raskare reaksjonstid.

– Det hastar å få løyst det problemet, seier Velure.

Han forklarer at det ikkje nødvendigvis er slik at desse forstyrringane er noko dei kan fikse.

Nytenking blir derfor ei viktig oppgåve for Tromsø-kontoret.

Det er framleis uklart kor mange tilsette kontoret skal han. Kontoret skal vere på plass i 2026.

– Korleis kjem de nærare ei løysing av problemet ved å ha eit kontor i Tromsø?

– Vi får lokal kunnskap og kjennskap med å ha eit kontor her. Vi kan også samarbeide med relevante aktørar.

– Men Nord-Noreg er eit gigantisk område. Så det løyser ikkje alt å etablere seg i Tromsø. Men vi trur staden er ein god hub for lokal kunnskap i nord.

Publisert 25.08.2025, kl. 18.44

Read Entire Article