Opplysninger til VG: Brann selger Heggebø for rekordsum til England

5 days ago 9



Aune Heggebø (23) forlater Brann for over 65 millioner kroner.

 Aune Heggebø skal etter det TV 2 erfarer til West Bromwich. Foto: MARIUS SIMENSEN / Bildbyrån
  • Henrik Davidsen Hellevik, VG

    Henrik Davidsen Hellevik, VG

Publisert: 04.07.2025 13:40 | Oppdatert: 04.07.2025 14:29

Brann-spissen er i ferd med å bli solgt til engelske West Bromwich Albion for en rekordsum.

Det kommer frem av VGs opplysninger. TV 2 erfarte nyheten først fredag.

Overgangen knuser Branns tidligere salgsrekord på rundt 30 millioner kroner, som klubben fikk da David Møller Wolfe ble solgt til AZ Alkmaar i 2023.

– Dette er meget bra jobbet av Per-Ove Ludvigsen og Brann. Det at de takket nei til bud i vinter og samtidig fikk forlenget kontrakten, gjør at de nå får mange ganger mer betalt, sier TV 2s fotballekspert Jesper Mathisen.

Synes du det er klokt av Brann å selge spissen før kvalifiseringskampene i Champions League?

Ja, Brann kan ikke takke nei til så mye penger!

Nei, det er hårreisende!

Vanskelig situasjon. Jeg tror Brann tar et fornuftig valg.

Aner ikke!

Heggebø skal etter planen reise til England allerede lørdag for å fullføre overgangen. Det betyr at han har spilt sin siste kamp for Brann i denne omgang, skriver TV 2.

Dermed går han også glipp av Branns CL-kvalifiseringskamper mot Red Bull Salzburg.

– For Branns del er det logisk å selge ham nå i sommer. De har jobbet hardt for å forlenge kontrakten hans. Jeg tror målet var at han skulle levere en god vårsesong og bli solgt, sier kommentator i Bergens Tidende Anders Pamer til VG.

Branns kvalifiseringskamper mot Red Bull Salzburg ser du med VG+ Sport.

Bergens Tidende-kommentatoren er overrasket over klubbvalget, selv om han tror det kan passe Heggebø godt.

– Han er på mange måter en klassisk engelsk targetspiss, så jeg tror Championship vil kle ham, fortsetter Pamer.

Slik så det ut da Heggebø ble matchvinner på overtid mot Strømsgodset tidligere denne sesongen:

I vinter avslo Brann et bud på omkring 15 millioner kroner for kraftspissen. Etter dette signerte Heggebø ny kontrakt med klubben, noe som nå gir Brann en langt høyere sum for salget.

– Det er godt håndverk, det er ikke noe annet å si enn det. Jeg håper de investerer pengene godt, avslutter kommentatoren.

I England blir Heggebø lagkamerat med den norske landslagsspilleren Torbjørn Heggem i West Bromwich. Tidligere har Stefan Johansen spilt for klubben. Laget kom på 9. plass i ChampionshipChampionship Nivå to i England, nivået under Premier League. forrige sesong.

Read Entire Article