Lokale kommuner har lørdag formiddag vært i fylkesberedskapsrådsmøte for å forberede søndagens uvær.
Oppdatert:14 sekunder siden
– Det er klart at det kan bli ganske heftig. Det er rødt farevarsel, og det vil komme på dagen i morgen og pågå litt utover før det avtar. Kommunen har forberedt seg med teknisk i forhold til blant annet vakttelefon i forhold til trefall, strømaggregatene til Farsund omsorgssenter og Listaheimen er sjekket og fungerer og vannverkene er også sjekket opp i, opplyser Farsund-ordfører Ingrid Williamsen.
Hun beskriver strømfall som det mest prekære, og viser til at Glitre Nett har satt på ekstra ressurser og poengtert at det må påregnes at det blir strømutfall. Ved lengre strømutfall kan også mobilnettet falle ut.
– Jeg oppfordrer også innbyggerne til å sjekke kommunens hjemmeside og innbygger appen da informasjon blir lagt ut der. Apparatet har vi satt i gang, og Farsund kommune gjør alt vi kan for at innbyggerne blir ivaretatt på en best mulig måte, sier Williamsen.
Oppfordringer
Videre oppfordrer hun folk til å holde seg hjemme og ikke flagge.
– I en sånn vind med flaggstang så kan det lettere ryke med et flagg på, poengterer hun.
I tillegg vil hun oppfordre folk sterkt til ikke å oppsøke de vanlige plassene hvor folk pleier å gå når det er uvær.
– Da tenker jeg molja og stormplassene folk pleier å oppsøke for å se. De plassene hvor det er en risiko for at det kan skje noe oppfordrer jeg ikke å oppsøke, oppfordrer ordføreren.
Blant annet har Lista fyr gått ut med at de vil holde stengt søndag.
– På grunn av varslet ekstremvær og oppfordring til ikke å gå utendørs, vil vi holde stengt den 5. april, 1. påskedag. Vi beklager eventuell ulempe, skriver daglig leder Pål Hals på deres Facebook-side.
Kriseledelsesmøte lørdag ettermiddag
Klokken 16 lørdag skal de ha et møte i kriseledelsen lokalt for å oppdatere seg på situasjonen.
– Vi har gjort de forberedelsene vi pleier å gjøre i slike situasjoner med at det er nok folk tilgjengelig og sånt. Vi er i forkant med de tingene vi pleier å være i forkant med når det gjelder ekstremvær. Og så er det en diskusjon når det gjelder søndagens gudstjeneste som finner sted akkurat i den verste tiden. Det er vi i kontakt med sognepresten om og vil ta en vurdering utover dagen. Per nå er oppfordringen å holde seg hjemme og selvfølgelig sikre alle løse gjenstander og ikke ferdes ute, og så vil det jo avta litt i morgen kveld, sier Williamsen.





English (US)