Pasient som døde ble feilmedisinert

1 week ago 22



Statsforvalteren mener Sørlandet sykehus har gjort en god nok jobb med å forbedre rutinene etter et pasientdødsfall i Arendal i 2023.

I tilsynssaken tar ikke Statsforvalter stilling til om pasienten fikk forsvarlig behandling, men om rutiner har blitt gjennomgått og forbedret etter hendelsen.

Pasienten ble overført fra Kristiansand til hjerteavdelingen i Arendal. Der ble vedkommende feilmedisinert.

Den smertestillende medisinen pasienten gikk på til vanlig, ble forvekslet med et blodfortynnende medikament. Pasienten døde av hjertestans etter utskriving.

Pasienten var syk med lungebetennelse, og Sørlandet sykehus tolker obduksjonen av pasienten slik at dødsfallet skjedde uavhengig av feilmedisineringen.

Statsforvalteren mener sykehuset i sin tilbakemelding har vist at risikoen for feilmedisinering er minsket.

NRK har tidligere skrevet om en pasient som døde etter forveksling av medisin ved sykehuset i Arendal. Denne hendelsen skjedde ett år etter denne feilmedisineringen i 2023.

Read Entire Article