Pentagon fjerner 2000 nasjonalgardister fra California

10 hours ago 8



USAs forsvarsminister Pete Hegseth har beordret tilbaketrekking av 2000 nasjonalgardister som ble sendt til Los Angeles under demonstrasjonene og opptøyene.

 Damian Dovarganes / AP / NTBUSAs president Donald Trump sendte nasjonalgardister og marineinfanterister til Los Angeles for å beskytte en føderal bygning i juni. Foto: Damian Dovarganes / AP / NTB
Oppdatert onsdag 16. juli kl. 01:54

– Takket være våre soldater som stilte opp da det var behov for dem, er lovløsheten i Los Angeles på vei ned, står det i en uttalelse fra Pentagons talsmann Sean Parnell.

– Derfor har ministeren beordret at 2000 nasjonalgardister fra California skal trekkes ut fra det føderale beskyttelsesoppdraget, legger han til.

President Donald Trump beordret utplassering av 4000 soldater fra Californias nasjonalgarde for å beskytte føderale bygninger og personell i Los Angeles i begynnelsen av juni.

Etter uttrekkingen av de 2000 nasjonalgardistene, er det fortsatt igjen 2000 nasjonalgardister i byen, samt 700 marineinfanterister som Trump også sendte dit.

 ALEX WONG / AFP / NTBPete Hegseth. Foto: ALEX WONG / AFP / NTB

Flere folkevalgte og tjenestemenn i California kom med krass kritikk av presidentens bruk av militæret og har sagt at det førte til en opptrapping av demonstrasjoner som det lokale politiet i utgangspunktet kunne håndtere.

Californias guvernør Gavin Newsom gikk til sak mot Trumps føderalisering av den delstatlige nasjonalgarden og mente det var lovstridig. En ankedomstol fastslo senere i juni at Trump kunne beholde kontrollen over nasjonalgarden, som til vanlig kontrolleres av guvernøren.

Demonstrasjonene og opptøyene oppsto da innvandringspolitiet Ice dro rundt til arbeidsplasser for å pågripe ansatte som de mistenkte oppholdt seg i USA ulovlig.

Read Entire Article