PKK har vedtatt å oppløse seg selv, melder Reuters

5 hours ago 5



Den kurdiske PKK-geriljaen har vedtatt å oppløse seg selv og avslutte den væpnede kampen mot Tyrkia.

Mandag 12. mai kl. 08:10

Det melder et nyhetsbyrå tilknyttet gruppen, ifølge Reuters.

PKKs leder Abdullah Öcalan, som har sittet fengslet i Tyrkia siden 1999, oppfordret i slutten av februar geriljaen til å legge ned våpnene.

Fakta om PKK

* Det kurdiske arbeiderpartiet PKK ble grunnlagt i 1978.

* Grep til våpen i 1984 og kjempet først for en uavhengig kurdisk stat. Har siden moderert kravet til økt selvstyre.

* Konflikten har kostet titusenvis av menneskeliv.

* PKKs leder Abdullah Öcalan har sittet fengslet siden 1999. De facto leder er Murat Karayilan.

* Deltok aktivt i den syriske borgerkrigen, der den kurdiske YPG-militsen ble regnet som PKKs forlengede arm.

* PKK samarbeider også tett med Det demokratiske unionspartiet (PYD) og deres YPG-milits i Syria, som inngår i SDF (Syrias demokratiske styrker). SDF var USAs viktigste allierte i kampen mot IS-krigere i Syria.

* PKK og Tyrkia har siden utkjempet harde kamper på tyrkisk jord.

* Tyrkia, Nato, USA og EU har klassifisert PKK som en terrororganisasjon.

* I mai 2025 vedtok PKK å oppløse seg selv etter at Öcalan i februar oppfordret til våpennedleggelse.

(Kilder: NTB, Reuters, AFP)

PKK, som er terrorstemplet både i Tyrkia, EU og USA, stilte flere krav for å gjøre dette, blant annet at Öcalan løslates og at regjeringsstyrkene slutter seg til våpenhvilen geriljaen har kunngjort.

Nå har det altså endt med at de legger ned.

Publisert: 12.05.25 kl. 08:10Oppdatert: 12.05.25 kl. 08:10

Slå på mørk modus i artikler

Read Entire Article