Preben Meyer (25) omkom i båtulykken i Arendal

5 days ago 10



Det var Preben Meyer (25) fra Sandefjord som omkom i en båtulykke i Arendal natt til lørdag 5. juli.

De pårørende har samtykket til at navnet offentliggjøres, skriver Agder politidistrikt i en pressemelding.

Det var en småbåt som kjørte inn i en stake i Staubøfjorden i Arendal. Det var sju menn i båten, alle i midten av 20-årene.

En person siktet

– Det er en mann i midten av 20-årene som nå er sikta for uaktsomt drap, sier politiadvokat Ernst Ragnar Pfaff.

Han er også sikta for å ha ført småbåt i ruspåvirket tilstand.

– Så må vi se hva blodprøvene viser.

Ernst Ragnar Pfaff

Politiadvokat Ernst Ragnar Pfaff.

Foto: Odd Rømteland / Odd Rømteland/NRK

Båtføreren er nå i avhør hos politiet.

Pfaff vet ikke om han erkjenner straffskyld.

– Han sitter i avhør nå, så jeg vet ikke hva han sier der. Jeg får tilgang til dette etterpå.

På hyttetur

– De har kjørt båt, uvisst hvor fort, og kollidert med et sjømerke, sier Pfaff.

Båten var en Buster aluminiumsbåt.

– Fronten er trykka inn, så de har jo ikke hatt sjektefart.

Gjengen er fra Sandefjord og Bergen, og var på hyttetur. De andre seks i båten ble lettere skadet, men innlagt på sykehus.

En gruppe mennesker som står på en båt

Krimteknikere var lørdag ettermiddag på plass ved ulykkesstedet i Staubøfjorden.

Foto: Leif Hallgeir Dalen / NRK

– Vi har bare avhørt to av de andre passasjerene, og har hatt problemer med å få rede på om de er utskrevet, sier Pfaff.

– Alle var i midten av 20-årene og skulle ha en helg på en hytte her på Sørlandet.

Mannens forsvarer, Jon Anders Hasle, sier til Agderposten at hans klient har det svært tungt.

ulykke arendal2

Politiet startet undersøkelser natt til lørdag.

Foto: Leif Hallgeir Dalen / NRK

Satt inn kriseteam

Flere av de involverte er fra Sandefjord.

Ordfører Bjørn Ole Gleditsch sier at kriseteamet i Sandefjord kommune har vært koblet på siden kort tid etter ulykken.

– Det er selvsagt dypt, dypt tragisk. En tragisk hendelse som berører oss. Det er jo folk i sin beste alder og man tenker jo på alle de involverte og føler med alle de pårørende som opplever dette, sier Gleditsch.

Han forteller at situasjonen er vanskelig.

Hva kan kriseteamet hjelpe til med?

– De kan bistå med det de har behov for og støtte dem. De er profesjonelle og har all den kompetansen som de vil ha behov for, i den triste situasjonen de er i.

Publisert 06.07.2025, kl. 13.51 Oppdatert 06.07.2025, kl. 15.55

Read Entire Article